Rynek pracy w Gnieźnie, podobnie jak w innych miejscach kraju, zmienił się pod wpływem pandemii. Ograniczenia gospodarcze wstrzymały funkcjonowanie wielu firm w różnych branżach. Szybko dało się zauważyć, że gospodarka to system naczyń połączonych, co sprawia, że problemy jednych przedsiębiorstw mają wpływ na sytuację innych. Jak obecnie wygląda rynek pracy w Gnieźnie? Jak duże jest bezrobocie? W jakich branżach poszukiwani są pracownicy?
Rynek pracy w Gnieźnie
Gniezno to szóste co do wielkości miasto w województwie wielkopolskim, które zamieszkuje niespełna 70 tyś. mieszkańców. Funkcjonuje tu około 50 dużych firm przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych, które w największym stopniu odpowiadają za zatrudnienie w regionie. Stopa bezrobocia w Gnieźnie w styczniu 2021 roku wynosiła 4,7% i była wyższa niż poziom bezrobocia w województwie wielkopolskim, który wynosił, który wynosił w tym okresie 3,7%. Duża liczba osób bezrobotnych w mieście sprawia, że część mieszkańców decyduje się na szukanie pracy w Poznaniu, który oferuje większe możliwości. Nie oznacza to jednak, że w Gnieźnie nie ma szans na znalezienie pracy. W Internecie można znaleźć sporo aktualnych ofert w różnych branżach. Poszukiwania warto rozpocząć na:
praca Gniezno – Aplikuj.
Gdzie szukać zatrudnienia w Gnieźnie?
W historycznej stolicy Polski swoją działalność ulokowała firma Velux, która jest jednym z największych producentów okuć i okien dachowych. Firma poszukuje pracowników produkcji oraz wykwalifikowanych specjalistów odpowiedzialnych za organizacje produkcji, sprzedaż, czy marketing. Jednym z największych pracodawców w regionie jest również Panasonic Energy Poland SA, czyli jedyny w Polsce, a zarazem największy w Europie producent baterii cynkowo-węglowych. Firma stale zatrudnia nowe osoby, wśród których są zarówno szeregowi pracownicy produkcji, jak i doświadczeni specjaliści.
Gnieźnieński rynek pracy opiera się na dwóch filarach, a mianowicie usługach oraz pracy fizycznej. Osoby, które posiadają techniczne wykształcenie oraz wszelkiego rodzaju rzemieślnicy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Za zatrudnienie tego typu pracowników odpowiadają w głównej mierze małe i średnie przedsiębiorstwa z branży budowlanej, mechanicznej, czy motoryzacyjnej.
Wiele ofert pracy można znaleźć również w branży transportowej i logistycznej. W regionie funkcjonuje wiele firm transportowych, które poszukują kierowców ciężarówek, samochodów dostawczych do 3,5 tony, czy autobusów. W tej branży poszukiwani są również pracownicy fizyczni do rozładunku oraz magazynierzy z uprawnieniami na wózki widłowe.
Jak szukać pracy w Gnieźnie?
Poszukiwania pracy można rozpocząć od wyszukania ofert w Internecie. Dedykowane portale umożliwiają filtrowanie ogłoszeń w zależności od branży, czy oferowanych zarobków. Należy jednak pamiętać, że na każdą ofertę odpowiada zazwyczaj wielu kandydatów, co sprawia, że nie każdy weźmie udział w procesie rekrutacyjnym i zostanie zatrudniony. Aby zwiększyć swoje szanse, należy przygotować odpowiednie dokumenty CV, które przyciągnie uwagę osoby odpowiedzialnej za selekcję zgłoszeń. Przygotowanie dobrego dokumentu wymaga znajomości zasad obowiązujących w tym zakresie, które można znaleźć w artykule:
Jak napisać dobre jak napisać curriculum vitae (CV) sprawdź porady ekspertów.
Gniezno jest miastem, w którym można znaleźć dobrą pracę. Może nie oferuje takich perspektyw jak Poznań, ale jest za to miejscem, gdzie żyje się spokojniej. Jest to również kwestia, którą warto rozważyć, ponieważ często wolniejsze tempo życia i mniejszy stres jest więcej warty od wyższych zarobków.
2 komentarze
rynek pracy w gieźnie wygląda tak że nie długo pracować będą musieli ten bez ręki i ten bez nogi
bo nie ma już kim zarządzać
wracać z wysp i to jak najszybciej
Ile? 50? Gdzie?!!!