Już od 10. lat Szkoła Podstawowa nr 2 obchodzi Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W poprzednich latach to uczniowie klas IV- VIII przygotowywali uroczystość. W czasie pandemii obecni w szkole uczniowie klas I- III musieli przejąć pałeczkę w sztafecie pokoleń upamiętniających bohaterów. W realizacji trudnego dla tej grupy wiekowej tematu pomogła książka ?Rycerze lasu? – pierwsza w Polsce książka dla dzieci o Żołnierzach Wyklętych autorstwa Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguła. Uczniowie poznali czasy po II wojnie światowej na kanwie przeżyć ich rówieśników.
W ciągu kilku dni realizowano temat poprzez różne zadania, np. klasy drugie pisały list do głównego bohatera, klasy trzecie tworzyły wydanie specjalne gazety ,, Dziennik dziejów Polski” – wydanie specjalne „Żołnierze Wyklęci”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i kreatywnie wykonały te zadania. Uczniowie klas pierwszych pod tablicą patrona Ks. Mjr. Zabłockiego zapalili znicze jako upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, których miejsce pochówku nie jest znane. Na uczniów klas drugich czekała niespodzianka, list od autorki opowiadania „Scyzoryk małego bohatera”- oto fragment:
Drodzy Uczniowie!
Zacznę od tego, że jesteście cudowni! I to naprawdę wielka przyjemność dla mnie, że mogę do Was napisać. Marzę o tym, by już skończyła się pandemia. Wtedy mam nadzieję, że przyjadę do Gniezna, spotkamy się w sali lekcyjnej albo co tam, spotkamy się na sali gimnastycznej i będziemy mogli porozmawiać o Żołnierzach Wyklętych. Słuchałam w Radiu Plus Waszych wypowiedzi. Wiem, że macie ogromną wiedzę i bardzo chciałabym Was poznać. (…) Jestem pewna, że Niezłomni, dziś patrzący na nas z nieba, są bardzo z Was dumni! Skąd taka pewność? Gdy ukrywali się w lesie, a potem byli zamknięci w więzieniu, pisali do swoich bliskich listy – tak zwane grypsy. I tam spisane są ich marzenia. Dziś Polska jest wolna, ich marzenie się spełniło. Ale to nie koniec! Chcieli, by Polacy o tę wolność dbali, tak jak trzeba dbać o młodsze rodzeństwo, o tych których się kocha. Wy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie – poznając historię Niezłomnych, czytając „Rycerzy Lasu” i dowiadując się, co dla Wyklętych było ważne, spełniacie ich marzenia!
Weronka Zaguła Kostrzewa
Koordynatorką działań upamiętniających to patriotyczne święto była pani Hanna Kwaśniewska, przy współpracy nauczycielek klas I – III.