Bicie serca to jeden z najbardziej rozczulających dźwięków, jaki może usłyszeć kobieta w ciąży, podczas badania USG. Co zrobić, żeby zapewnić ochronę temu arcyważnemu organowi? Przecież serce niemowlaka waży tyle, co 4 łyżeczki cukru!
O serce malucha należ zadbać jeszcze przed urodzeniem. Najlepiej jego sercu przysłuży się dieta bogata w kwas foliowy oraz witaminę D. Nie powinno w niej zabraknąć także innych witamin, jednak te dwa składniki chronią serce dziecka przed powstawaniem wad wrodzonych, takich jak ubytki w przegrodach serca.
Co więcej, dieta kobiety w ciąży powinna zostać wzbogacona o ryby, jednak muszą one pochodzić ze sprawdzonych łowisk – szczególnie jeśli są spożywane regularnie. Tak samo sytuacja ma się z mięsami. Warto zwrócić uwagę na jego pochodzenia, sposób i stopień obróbki. Tutaj mniej znaczy więcej.
Jeśli natomiast kobieta dopiero planuje zajście w ciążę – powinna wykonać badania, które pomogą dietetykowi dopasować odpowiednią do jej potrzeb dietę.
2. Pozostając wciąż przy diecie…
Rodzaje i zbilansowanie posiłków, jakie spożywa dziecko, jest tak ważne jak to, jakie posiłki jadła jego mama, będąc w ciąży. Podczas rozszerzania diety malucha, podobnie jak wcześniej, trzeba zwracać uwagę na pochodzenie i jakość spożywanych przez niego produktów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście prowadzenie własnego ogródka, jednak jesteśmy realistami i dla tych bez własnej ziemi – polecamy kupować warzywa i owoce od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Z czasem, jak dziecko będzie miało coraz większy apetyt, dobrze jest zwrócić uwagę na ilość cukrów i tłuszczów w jego posiłkach. Ich nadmiar może prowadzić do rozwoju m.in. cukrzycy, nadciśnienia czy do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi. Te trzy czynniki mają znaczący wpływ na rozwój oraz działanie serca dziecka.
3. Ruch to zdrowie. I zdrowe serce.
W erze cyfryzacji i łatwego dostępu do sieci – zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest oderwać młodzież od elektroniki. Jednak trzeba się zastanowić: czy warto ryzykować choroby serca i otyłość, dla kilku spokojnych wieczorów z dzieckiem zajętym bajkami lub grami? No jasne, że nie!
Można wybrać się do parku i zagrać w piłkę, przejść do lasu na spacer lub i wypróbować najnowsze trasy rowerowe. Dzięki takim chwilom, jak odrobina aktywności razem, budować się będzie wasza więź, a serce dziecka będzie miało okazję wzmacniać się wraz z każdym takim wyjściem z domu. Skorzysta też na tym Wasza odporność.
4. Reagowanie też jest ochroną.
Oczywiście, że poprzez profilaktykę chronimy serce naszego dziecka, ale czasem nawet najbardziej przemyślane działania profilaktyczne mogą polec w starciu z problemami, które pojawiają się znienacka. Nie oznacza to, że jako rodzic musisz szczególnie uwrażliwiać się na wszystkie anomalie. Warto jednak dokładniej przyglądać się uwagom ze strony malucha. Do najczęstszych objawów chorób serca u dzieci należą:
- Omdlenia spowodowane wysiłkiem lub stresem.
- Sinica ośrodkowa – występująca pod paznokciami, na spojówkach lub ustach.
- Deformacja klatki piersiowej.
- Świst powstający w momencie wdechu.