Historia Gniezna to także losy społeczności żydowskiej, które przed laty zamieszkiwała miasto i miała wpływ na jego kształtowanie. Rozpoczynające się Dni Judaizmu mają upamiętnić wszystkich pomordowanych, a także przybliżyć historię i losy narodu żydowskiego.
Pamięć to jedna z tych rzeczy, które możemy robić na co dzień, dla tych których życie zostało brutalnie przerwane. W Gnieźnie ta pamięć stara się być chroniona. Kilka lat temu powstał tu Szlak Trzech Kultur, który ma prowadzić turystę poprzez miejsca będące wspomnieniem po pokojowym współistnieniu Polaków, Żydów i Niemców przez kilka wieków naszej wspólnej historii.
Jednym z takich miejsc jest miejsce dawanego XIX-wiecznego cmentarza żydowskiego, który znajdował się tam, gdzie dziś mieści się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Właśnie tu rozpoczęły się dzisiejsze obchody Dni Judaizmu. Obecni oddali chołd wszystkim pomordowanym. Płyta, pod którą złożono kwiaty zamontowana w 2008 roku pokazuje, że nie da się zafałszować historii. Pokazuje, że można pamiętać. Pamięć ta nie kosztuje, a znaczy bardzo dużo.
4 komentarze
Czy rabbi Polak też będzie NA OBCHODACH ?
A CO Z CMENTARZAMI POLAKÓW? PROSZĘ SOBIE POCZYTAĆ CO ŻYDZI ROBIĄ Z POLSKIMI I NA POLSKICH CMENTARZACH BO NA PEWNO ICH NIE PORZĄDKUJĄ… NIEMA WAŻNIEJSZYCH SPRAW W GNIEZNIE JAK WYDAWANIE PIENIĘDZY NA TAKIE RZECZY!
A co z drugim cmentarzem żydowskim, który znajdował się przy ulicy Roosevelta, na przeciwko sklepu „LIDL”.? tamten TEREN, NIE WYMAGA UPORZĄDKOWANIA I UPAMIĘTNIENIA ?
sprawdzić pochodzenie prezydenta GNIEZNA TRZY POKOLENIA WSTECZ, I NA TACZKI…