Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało specjalną propozycję związaną z najnowszą wystawą czasową „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”. Jest skierowana do przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich. Podczas trwających 45 minut zajęć ich uczestnicy dowiedzą się, jakich instrumentów używano przed wiekami, a nawet co dźwięczało 30 tysięcy lat temu.
czas trwania: 45 minut
koszt: obowiązuje bilet wstępu do muzeum
prowadzenie: pracownia edukacyjna MPPPG
zapisy: 061 426 46 w. 210
Zajęcia są dostosowane do wszystkich grup wiekowych (przedszkola – zabawy dźwiękowe, szkoły podstawowe – karty pracy i ponadpodstawowe – rozmowa kierowana).
Muzyka, choć jeszcze nie samo słowo, towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Pierwszych instrumentów – a raczej narzędzi dźwiękowych – używano podczas polowań i wojen, jako ważnych przyrządów służących do komunikacji. Z czasem rozbudowywano instrumentarium i wykorzystywano je w trakcie magicznych obrzędów lub zwykłych zabaw. Muzyczne świadectwa z okresu wczesnego średniowiecza mają jednak charakter szczątkowy i niemal wyłącznie archeologiczny. Na naszym terenie ważną zmianę tej sytuacji zainicjowało przyjęcie chrztu przez Mieszka I i początek działalności zachodnich duchownych w Polsce. Na czym polegały te zmiany, w jaki sposób przenikały do życia społecznego i jak łączyły się z lokalnymi gustami muzycznymi? Tego wszystkiego można dowiedzieć się podczas wizyty na wystawie „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”.