Decyzją internautów, którzy przez ponad miesiąc głosowali w ramach programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, Naukowa Stacja Zabaw PGNiG – o wartości około 100 tys. zł – zostanie zbudowana w Trzemesznie koło Gniezna.
Naukowe Stacje Zabaw będą składały się z kilkunastu urządzeń edukacyjno-rekreacyjnych, takich jak tablice do zabawy w eko-memory, panele sensoryczne, huśtawki, obrotowe cylindry do animacji obrazów, a także tablice informacyjne. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli w trakcie zabawy dowiedzieć się między innymi jak dbać o środowisko naturalne. Na placu zabaw będą również dostępne ławeczki otoczone trawą i krzewami ozdobnymi. Całkowity koszt budowy Naukowej Stacji Zabaw szacuje się na około 100 tys. złotych. Budowa stacji planowana jest w wakacje 2018 roku. Naukowa Stacja Zabaw to nagroda od PGNiG dla gminy i jej mieszkańców za zaangażowanie w walkę ze smogiem. Mamy nadzieję, że w ten sposób wszyscy będziemy oddychać czystszym powietrzem i zdrowiej wypoczywać – mówi Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza.
Oprócz gmin w programie PGNiG "Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci" biorą udział szkoły podstawowe. Zgłosiło się do niego prawie 1000 placówek, do których trafiły ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne, zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I-III. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele mają przeprowadzić pięć lekcji, poświęconych zanieczyszczeniu powietrza i sposobom na jego ograniczenie. Z województwa wielkopolskiego w kampanii biorą udział 94 szkoły. W całej Polsce trzy szkoły z najciekawiej zrealizowanymi lekcjami wygrają wyposażenie pracowni przyrodniczych.