Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne na kolejne spotkanie z cyklu „Żywe spotkania z historią”. Tym razem prowadzący zajęcia opowie i pokaże jak wyglądały instrumenty i jak brzmiała muzyka w średniowieczu. Zajęcia odbywać się będą 28 i 29 listopada 2017 r. od godz. 9.00 do 15.00.
tel: 61 426 46 41 w. 210, e-mail: rezerwacje@muzeumgniezno.pl, koszt: 5 zł/os. (opiekunowie bezpłatnie).
W Muzeum odbędzie się kolejna wyjątkowa lekcja historii, którą tym razem poprowadzi Stanisław Mazurek – od 20 lat prowadzący badania nad instrumentami oraz muzyką dawną od pradziejów do renesansu, z naciskiem na średniowiecze. W swojej pracowni lutniczej rekonstruuje instrumenty sprzed stuleci, wydobywa z nich dźwięki i przekazuje te umiejętności innym.
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak muzykowano w średniowieczu na terenie Słowiańszczyzny. Zobaczą jak wyglądały dawne instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe, skąd się wzięły i dlaczego, usłyszą także samą muzykę. Lekcjom towarzyszyć będzie pokaz ponad 60 instrumentów z takich grup jak: idiofony, mambrafony, strunowe czy instrumenty smyczkowe. Część z nich została odtworzona na podstawie badań z dziedziny archeomuzykologii.
Muzeum zaprasza szczególnie szkoły – dzieci i młodzież zdobędą wiedzę z zakresu kultury we wczesnym średniowieczu!
Poniżej znajdziecie także film edukacyjny, który Muzeum nagrało podczas zajęć dla szkół przy projekcie "Żywe Muzeum Początków Państwa Polskiego". W filmie rozbrzmiewa muzyka Stanisława Mazurka – prowadzącego zajęcia.
Termin: 28 i 29 listopada 2017 r.
Czas trwania: 45 minut
Koszt: 5 zł/os. (opiekunowie bezpłatnie)
Miejsce: Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (aula znajduje się w budynku naszego Muzeum)
Zapisy: tel.: 61 426 46 41 w. 210 e-mail: rezerwacje@muzeumgniezno.pl