W miniony weekend, 13 i 14 maja, odbyły się VI Zawody i Warsztaty w Ratownictwie OSP KSRG „Medyk 2017”. Organizatorem tego wydarzenia była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie, przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, Starostwem Powiatowym w Gnieźnie oraz Urzędem Gminy i Miasta Witkowo. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.
Głównym celem a zarazem przesłaniem zawodów było podnoszenie wiedzy i umiejętności strażaków – ratowników w zakresie wszystkich gałęzi ratownictwa ze szczególnym naciskiem na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W sobotę, po rejestracji drużyn i oficjalnym otwarciu, odbył się coroczny przejazd ulicami Witkowa do Skorzęcina. Sobotnie zmagania strażaków miały charakter przede wszystkim szkoleniowy. Na specjalnie przygotowanych i wyreżyserowanych scenkach strażacy-ratownicy mogli dowiedzieć się wielu nowych interesujących zagadnień prowadzonych przez kadrę ratowników medycznych i specjalistów z firmy FLIR. Wszystkie zajęcia w tym dniu zostały przeprowadzone w oparciu o sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu typowego samochodu ratowniczo – gaśniczego.
W programie tegorocznej części warsztatowej między innymi: działania ratownicze z udziałem pojazdów ciężarowych, termowizja w działaniach gaśniczych i ratowniczych – FLIR, niekonwencjonalne sposoby transportu wody, poród w warunkach polowych prezentowany na specjalnym fantomie porodowym przez wykwalifikowaną położną, oraz urazy klatki piersiowej i wentylacja płuc zaprezentowane na prawdziwych płucach świńskich.
Od strony medycznej w organizacji warsztatów i zawodów pomagali konsultanci medyczni – Mikołaj Ambrożak i Izabela Musielak.
W sobotę wszystkim scenkom przyglądali się również uczniowie klasy o profilu ratownictwo medyczne III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.
Niedzielne zmagania dały możliwość w praktyce sprawdzić swoje umiejętności udzielania niezbędnej pomocy medycznej, po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia byli przygotowani do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Wdarł się również element zdrowej rywalizacji, gdyż każda ze startujących drużyn chciała wypaść jak najlepiej.
Każda z drużyn mogła sprawdzić się we wspólnej rywalizacji i zastosować wiedzę z dnia poprzedniego. Niedzielne zmagania polegały na przejechaniu wskazanej trasy, gdzie rozlokowane były specjalnie zainscenizowane scenki medyczne. W tym roku na trasie zmagań strażacy mogli się spotkać m.in. z:
- pożarem na łodzi zacumowanej blisko brzegu,
- samobójcą,
- osobą poszkodowaną podczas prac z piłą spalinową
- poszkodowaną w trudnych warunkach i niesprzyjających okolicznościach – czarna msza
- I miejsce – OSP Mieszków – 201 pkt
- II miejsce – OSP Powidz – 196 pkt
- III miejsce – OSP Witkowo – 195 pkt
- OSP Trzuskołoń- 189 pkt
- OSP Strzałkowo – 187 pkt
- OSP Witaszyce – 175 pkt
- OSP Wola Koszucka -169 pkt
- Zakładowa Straż Pożarna VW Crafer – 169 pkt
- OSP Pobiedziska- 165 pkt
- OSP Turek -147 pkt
- OSP Szyszłowo – 135 pkt
- OSP Swarzędz – 125 pkt
- OSP Skorzęcin – 123 pkt
- deska ortopedyczna
- sakwy ratownicze
- torby do sprzętu strażackiego
- kamizelka KED pediatryczna
W imieniu Starosty Gnieźnieńskiego Pani Beaty Tarczyńskiej – Marcin Makohoński – Dyrektor Wydziału Sportu, Turystyki i Promocji, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński oraz Dyrektor ZOZ Gniezno Krzysztof Bestwina.
Wszyscy uczestnicy warsztatów i zawodów otrzymali pamiątkowe kubki od firmy NORFI.
Fachowa pomoc ratowników medycznych, instruktorów oraz życzliwych ludzi i zaangażowanie wszystkich uczestników gwarantowała niepowtarzalną ratowniczą atmosferę, która panowała przez dwa dni na terenie Gminy Witkowo.
Organizatorzy są pełni uznania dla zastępów biorących udział w warsztatach oraz zawodach za ogromne zaangażowanie podczas wykonywania powierzonych zadań i wykorzystywanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego.