Światowy Dzień AIDS (World AIDS Day) to święto obchodzone corocznie 1 grudnia od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem, jaki stanowi zakażenie wirusem HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi AIDS.
Światowy Dzień AIDS to także dobra okazja, by odpowiedzieć na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie? Obecnie główną drogą zakażeń są ryzykowne zachowania seksualne, czyli częste zmiany partnerów i seks bez zabezpieczeń. Zakazić można się także przez stosowanie dożylnych narkotyków i używanie niesterylnego sprzętu np. w piercingu i tatuażu. Drogą zakażenia HIV jest także tzw. droga wertykalna, czyli zakażenie dziecka od zakażonej matki na etapie ciąży, a nawet częściej podczas porodu lub podczas karmienia dziecka piersią. Dlatego tak ważne jest, by kobiety planujące dziecko i ciężarne wykonywały badania w kierunku HIV. Jeśli kobieta jest świadoma swojego zakażenia i podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko ginekologa, ale także specjalisty terapii zakażeń HIV, ryzyko zakażenia dziecka w czasie ciąży i porodu wynosi ok. 1%.
Krajowe Centrum ds. AIDS kontynuuje też kampanię edukacyjną "Coś Was łączy? Zrób test na HIV", która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. W ramach kampanii uruchomiona jest strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS, z którymi warto się zapoznać. Test na HIV najlepiej wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, a aktualne informacje o godzinach ich pracy można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl w zakładce "anonimowe i bezpłatne testy na HIV".
W Światowym Dniu AIDS zachęcamy media do zamieszczenia na swoich stronach Czerwonej Kokardki – międzynarodowego symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS.