Od 25 do 29 maja na Ostrowie Lednickim będzie odbywał się Wielki Zlot Słowian. Wydarzenie wpisuje się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Niewątpliwą atrakcją będzie procesja Bożego Ciała w Dziekanowicach, która ma być nie tylko wydarzeniem duchowym, ale także artystycznym.
Głównym punktem zlotu będzie widowisko "966. Dagome iudex" (28.05.2016 godz. 21.00, Mały Skansen na Ostrowie Lednickim).
Autor/reżyser Andrzej Pieczyński
- Łukasz Nowicki
- Jacek Kopczyński
- Olga Paszkowska
- Katarzyna Adamczyk Kuźmicz
Scenografia – Bohdan Cieślak
Muzyka – Maciej Kucharski
KINO PLENEROWE
Premierowy pokaz filmowy – 26.05.2016 r.
godz. 21.30 pole zlotu
pierwszy raz w Polsce
HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH
Opis cyklu:
Cykl filmów edukacyjnych "Historia w ożywionych obrazach" jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowych ekranizacji dzieł klasyki polskiego malarstwa historycznego.
Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski.
Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.
Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Więcej informacji www.wfdif.pl
Jan Matejko
ZAPROWADZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA R.P. 965
Krótki opis:
To jedno z ważniejszych dzieł Jana Matejki, zwykle od niego rozpoczyna się opowieść o historii Polski. Obraz powstał w 1889 roku i otwiera cykl "Dzieje cywilizacji w Polsce" autorstwa Matejki.
Chrzest Polski to niezwykle znaczące wydarzenie dla historii Polski i dla naszej kultury. Dzieło Matejki odzwierciedla stan wiedzy historyków na temat Chrztu Polski, jaką posiadali w końcu XIX wieku. Obraz zawiera wiele ukrytych przesłań i symboli. O tych symbolach, znaczeniach gestów i postaci, dowiadujemy się z filmu. Bohaterowie namalowani przez Matejkę dzielą się z nami swoimi wątpliwościami i nadziejami związanymi z tym niezwykłym wydarzeniem. Natomiast historycy poruszają problem różnych koncepcji dotyczących początków naszej państwowości.
Szerzej o realizacji i projekcie:
W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstał film edukacyjny, który przeniesie widzów w świat obrazu mistrza Jana Matejki.
Ekranizacja to pretekst do filmowej opowieści o kontekście historycznym i obyczajowym Chrztu Polski. To tak, jakbyśmy mieli okazję poznać i posłuchać bohaterów obrazu a także dowiedzieć się o wydarzeniach poprzedzających momentem, kiedy wszyscy bohaterowie obrazu zastygną zamknięci w klatce czasu i ramie dzieła Mistrza Jana Matejki.
Kamera filmowa stwarza ogromne możliwości. Możemy zajrzeć ciekawym okiem tam, gdzie nikt nigdy dotąd nie zajrzał, niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się bohaterom z drugiej strony, zobaczyć ich z innej perspektywy.
Ekranizacja obrazu mistrza Matejki to duże przedsięwzięcie produkcyjne. Na ekranie pojawia się ponad 60 aktorów i statystów. O najwyższy poziom warstwy artystycznej wydarzenia zadbali wybitni polscy twórcy na czele z reżyserem Markiem Brodzkim ("Wiedźmin"), autorem zdjęć Arkiem Tomiakiem ("Karbala", "Obława") i scenografem Markiem Warszewskim ("Miasto 44", "Karbala").
Warstwie fabularnej filmu towarzyszy komentarz wybitnych historyków, takich jak: prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, prof. nadzw. dr hab. Władysław Duczko, prof. zw. dr hab. Przemysław Urbańczyk oraz prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa.
Producentem ekranizacji jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych producent takich filmów jak m.in. "Generał Nil", "Karbala", "Sprawiedliwy" czy "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy".
WIELKIEGO ZLOTU SŁOWIAN
Ostrów Lednicki 2016
REKOMENDUJEMY:
Godz. 11.00 Wotywna msza św. W intencji księcia Mieszka I w 1024 rocznicę jego śmierci i dynastii piastowskiej celebrowana przez Arcybiskupa Józefa Kowalczyka Prymasa Seniora. Po mszy wręczenie Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego, ósmej edycji Panu prof. Antoniemu Gąsiorowskiemu.
Od godz. 16.00 – przyjmowanie uczestników zlotu na pole namiotowe.
Godz. 20.30 – 23.30 – kino plenerowe, premiera na polach zlotowych Ostrowa Lednickiego filmów "Wyspa władców" oraz "Krzyż i korona" w reżyserii Zdzisława Cozaca.
26.05.2016
Godz. 8.00 do 13.00 – organizacja wioski przez grupy rekonstrukcyjne.
REKOMENDUJEMY:
Godz. 14.30 do 16.00 – "Wielkopolska Procesja Bożego Ciała po Ziemi Lednickiej" wracamy do tradycji ludowych procesji, po raz pierwszy tylko w strojach wielkopolskich. Procesja rozpoczyna się mszą św. w małym drewnianym kościele w Wielkopolskim Parku Etnograficznym i kończy się w Dziekanowickim Kościele. Następnie w asyście wojów zapraszamy z tradycyjnymi gałązkami brzozowymi na pole zlotowe (oprawa w wielkopolskich strojach ludowych, orkiestry, wojowie, rycerstwo).
Godz. 16.00 do 18.00 – występy zespołów biorących udział w procesji.
Godz. 16.00 do 20.00 – "Podgrodzie dziecięce" zabawy dla dzieci.
Godz. 20.00 do 21.30 – koncert zespołu "Zagrali i poszli".
Godz. 21.30 do 22.30 – Baśnie Słowiańskie dla dorosłych "Mitologia i Demony Słowian".
Godz. 22.30 do 01.00 – kino plenerowe, Pokaz premierowy filmu "ZAPROWADZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA R.P. 965" z cyklu "Historia w ożywionych obrazach" reżyser Markiem Brodzkim ("Wiedźmin"), autor zdjęć Arkiem Tomiakiem ("Karbala", "Obława") i scenograf Markiem Warszewskim ("Miasto 44", "Karbala"). W premierze udział biorą twórcy filmu. Po projekcji dyskusja w forum zlotu.
Kiermasz artystów i wytwórców rękodzieła. Strefa gastronomi.
27.05.2016
Godz. 8.00 do 11.00 przyjmowanie uczestników Zlotu Turystycznego na pole namiotowe.
Godz.12.00 – otwarcie Zlotu i zapalenie ogniska zlotowego, które będzie się palić przez 3 dni, goście zapalają krzesiwem.
Godz. 12.15 – przybycie Księżniczki Dobravy wraz wojami grupa rekonstrukcyjna z Czech.
Godz. 12.30 – rozpoczęcie Historycznej Gry Terenowej.
Godz. 20.00 do 21.30 – Koncert zespołu: ZGAGAFARI.
Godz. 21.30 do 22.30 – wianki Słowiańskie (widowisko Wiwaty).
Godz. 22.30 – pokaz ogni.
Równolegle:
Bicie okolicznościowego medalu, nadruk na koszulkach
Godz. 12.30 do 18.00 – warsztaty i spotkania tematyczne na zapisy (szczegóły w osobnym programie).
Godz. 13.00 do 18.00 – Podgrodzie dziecięce ( gry i zabawy).
Godz. 10.00 do 18.00 – zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Ostrów Lednicki, Wielkopolski Park Etnograficzny).
Plener rzeźbiarski z udziałem artystów z Rosji – Mały Skansen.
Zlot starych samochodów.
Kiermasz artystów i wytwórców rękodzieła.
Strefa gastronomi.
28.05.2016
Godz. 9.00 do 16.00 – kontynuacja Gry Terenowej.
Godz. 15 do 16.30 – koncert zespołu CF.
Godz. 17.00 – Baśnie Słowiańskie dla dzieci.
Godz. 17 do 18.00 – zakończenie gry terenowej wręczenie nagród.
Godz. 21.00 do 22.30 – widowisko "966.Dagome Iudex" Mały skansen.
Godz. 23.00 – występy przy ognisku uczestników zlotu na terenie wioski Słowiańskiej.
Równolegle:
Bicie okolicznościowego medalu, nadruk na koszulkach
Godz. 10.00 do 16.00 – warsztaty i spotkania tematyczne na zapisy (szczegóły w osobnym programie).
Godz. 10.00 do 17.00 – Podgrodzie dziecięce ( gry i zabawy).
Godz. 10.00 do 18.00 – zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Ostrów Lednicki, Wielkopolski Park Etnograficzny).
Plener rzeźbiarski z udziałem artystów z Rosji – Mały Skansen.
Kiermasz artystów i wytwórców rękodzieła.
Strefa gastronomi
29.05.2016
Godz. 10.00 do 14.00 – warsztaty i spotkania tematyczne na zapisy (szczegóły w osobnym programie).
Godz. 10.00 do 14.00 – zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Ostrów Lednicki, Wielkopolski Park Etnograficzny).
Godz. 12.00 – koncert końcowy, zakończenie Zlotu – zgaszenie ogniska.
Od godz. 14.00 – zakończenie.
Równolegle:
Bicie okolicznościowego medalu, nadruk na koszulkach.
Plener rzeźbiarski z udziałem artystów z Rosji – Mały Skansen.
Kiermasz artystów i wytwórców rękodzieła. – do godz. 14.00.
Strefa gastronomi.
- Dyrektorem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
- Regionalistą Tadeuszem Panowiczem
- Januszem Zagórskim z NTV
- Czesławem Białczyńskim, autorem "Mitologii Słowian"
- Dr Mieczysławem Cenik
- aktorami "Karawany Opowieści"
- Fundacją WE the CROWD ekspertami od crowdfundingu
- Kasztelanią Ostrowską
- ekipą telewizji
- animatorami grup rekonstrukcyjnych
- reżyserami i ekipą realizującą dwa filmy premierowe
W trakcie zlotu uruchomione zostanie również stoisko Poczty Polskiej S.A. z okolicznościowym datownikiem oraz wydanymi na tą okazję serią pocztówek. Pokazy walk wojów na terenie wioski Słowiańskiej. Wystawy firm wspierających organizację zlot.
Program zlotu może ulec modyfikacji. Zmiany będą publikowane na stronach internetowych oraz facebooku.
Rezerwacja pola namiotowego:
https://docs.google.com/forms/d/1lzLqbBelRlIMFO5U8yt_UlNf9xjs_4Uspcop3zgX7N8/viewform?c=0&w=1
Regulamin zlotu – pole namiotowe:
http://wielkizlotslowian.pl/RegulaminZlotu.pdf
Program zlotu:
http://kreator.scenapobiedz.nazwa.pl/upload/201605/PLAKAT_A1.pdf
Pole namiotowe z zapleczem sanitarnym i dostępem do energii elektrycznej przygotowała Gmina Łubowo. Każdy, kto wykupi pobyt na polu namiotowym w pakiecie otrzymuje ciepły posiłek, darmowy wstęp na Ostrów Lednicki, do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, ponadto pakiet upominków od organizatorów.
Przygotowano również okolicznościowe, limitowane koszulki. Dochód ze sprzedaży idzie na organizację zlotu. Każda koszulka jest szyta indywidualnie prze BCMNowatex i otrzymuje kolejny numer. Nakład to równe 1050 sztuk.