„Chciałbym Ci dzisiaj opowiedzieć o początkach państwa polskiego…” – Tak zapewne mogły brzmieć słowa Mieszka I skierowane do Dobrawy pewnego dnia, ponad tysiąc lat temu.
Po uroczystym pochodzie, pełnym gracji i dostojności jak przystało na Władcę Polan i Jego Żonę, książęca para zajęła miejsce na tronie, gdzie towarzyszyli im wojowie i dwaj oddani rycerze: Wiktor "Wspaniały" z rodu Trzaskawka i Patryk "Waleczny" z rodu Kozubińskich.
Prowadząca uroczystość – p. Grażyna nauczycielka oddziału II "Stokrotki" pełniąca rolę narratora, przybliżyła małym "Polanom" dawną historię Gniezna – stolicy państwa Piastów i tym samym wprowadziła przedszkolaków w średniowieczny świat Mieszka I, Dobrawy, biskupa Jordana i nawróconych na chrześcijaństwo poddanych, należących do książęcej pary.
Uświetnieniem uroczystości był średniowieczny taniec Panien w białych sukniach z kolorowymi kwiatami, które to po tańcu, złożyły w hołdzie Mieszkowi i Dąbrówce.
Na obchodach tak ważnej dla naszej ojczyzny i miasta uroczystości nie zabrakło również postaci z historycznych legend, w formie kolorowych, ciekawie wykonanych sylwet. Realizując tegoroczną innowację pedagogiczną "Przedszkolak widzem i aktorem", w scenografię wpisany został teatrzyk przedstawiający średniowieczny zamek, pełen postaci goszczących w grodzie Mieszka I w dniu Jego chrztu i zaślubin z Dobrawą. Głosu tym postaciom użyczyły: p. Sławka – nauczycielka oddziału I "Maki" i p. Grażyna.
Po obejrzeniu tego spektaklu i udziału w "lekcjach bibliotecznych" profesjonalnie przeprowadzonych przez p. Ulkę z biblioteki zapewne każdy przedszkolak z "szóstki" może powiedzieć, iż prawdziwym i wielkim władcą był Mieszko I i do tego pierwszym, potwierdzonym przez źródła historyczne.
Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski w Przedszkolu nr 6 "Polne Kwiaty" zakończyło wspólne, radosne odśpiewanie przez wszystkich przedszkolaków piosenki " "Moje Gniezno" Wawele i Paulina Więckiewicz – "…Gniezno na mapie jest jedno, jedno takie Gniezno na mapie jest, tutaj mieszkasz, tutaj żyjesz a inne miasta po prostu są niczyje, bo tylko Gniezno dla mnie liczy się, Gniezno moim gniazdem jest…"- bo przecież tutaj wszystko się zaczęło…
A jeszcze starsze przedszkolaki- "Bratki" mają zaproszenie z Miejskiego Ośrodka Kultury na wystawę pokonkursową połączoną z zajęciami warsztatowymi pt. "Chrzest Polski – kronikarze piszą, fotografowie interpretują" ,na które pojadą w środę z p. Anią.