Implantem dentystycznym nazywane są specjalnego rodzaju śruby, które mają za zadanie imitować naturalny korzeń zęba połączony z kością żuchwy lub szczęki. Materiałem, z którego wykonane są implanty jest tytan, który jest obojętny dla organizmu człowieka. Na tak przygotowany i odpowiednio wszczepiony sztuczny korzeń nakładana jest korona, która jest najczęściej wykonana z materiałów ceramicznych, gwarantujących jej trwałość oraz wytrzymałość.
Wszczepianie implantów przeprowadza się w klinice stomatologicznej, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Czasami jednak zachodzi konieczność zastosowania głębokiej sedacji czyli narkozy. Implant stomatologiczny osadza się w kości żuchwy lub szczęki, co zależne jest od rodzaju i miejsca ubytku. Stanowi on swego rodzaju filar, na który nakładana jest później np. korona, most czy nawet cała proteza. Kliniki stomatologiczne oferujące usługi implantologiczne wykorzystują różnego rodzaju implanty, które są odpowiednio sprawdzone i dobierane indywidualnie pod każdego pacjenta.
Czy implanty są lepsze od naturalnych zębów?
Jak powszechnie wiadomo, każdy naturalny narząd, w tym również i uzębienie jest dla naszego organizmu najlepszy z prostych względów anatomicznych oraz fizjologicznych. Jednakże w niektórych warunkach, np. w przypadku utraty, bądź poważnego uszkodzenia zęba, utrzymanie naturalnego uzębienia nie jest możliwe. Również zdarzyć się może, że leczenie chorego, bądź mechanicznie uszkodzonego zęba nie przynosi rezultatów i zachodzi konieczność usunięcia zęba. Oczywiście jest wiele różnych metod pozwalających na rekonstrukcję zębów, jednak żaden z nich nie daje tak dobrych efektów jak zabieg wszczepienia implantu zębowego. Jest to bowiem najbardziej zbliżona anatomicznie i fizjologicznie struktura przypominająca naturalne uzębienie.
Implanty zębowe nie powodują zaniku kości, nie ulegają procesom powstawania próchnicy, a także są wykonane z materiałów w pełni obojętnych dla organizmu, przez co nie wywołują alergii lub odczynów zapalnych. Oczywiście należy pamiętać, że powinniśmy maksymalnie dbać o własne, naturalne zęby, tak aby uniknąć zbędnego ingerowania w nasz uśmiech. Jednak w niektórych przypadkach jest to najlepsza metoda rekonstrukcji uzębienia. Jak podaje specjalista lek. stom. Agnieszka Sicińska Dyrektor Medyczny CS Eurodental implantologia na chwilę obecną stała się bezkonkurencyjną techniką rekonstrukcji uzębienia pozwalającej na otrzymanie zbliżonych do naturalnych zębów efektów.
O implanty należy dbać jak o własne zęby!
Pomimo, iż implanty mogą z powodzeniem zastąpić nasze naturalne zęby i są one bardzo wytrzymałe oraz mniej podatne na zniszczenia niż własne uzębienie, należy pamiętać o ich „konserwacji”. O implanty należy bowiem dbać równie dobrze. Nie można zapominać o regularnym szczotkowaniu co jest podstawą higieny jamy ustnej, ale także o innych czynnościach. Ważne w utrzymaniu dobrej kondycji implantów jest również używanie nici dentystycznej w celu czyszczenia przestrzeni pomiędzy implantami oraz przy nasadzie dziąseł, tak samo jak odbywa się to w czasie niktowania naturalnych zębów. Ponad to warto również stosować płyny do płukania ust oraz zaleca się wizyty u stomatologa w celu profesjonalnego czyszczenia implantów z kamienia i płytki nazębnej, która gromadzi się na ich powierzchni w czasie przyjmowania pokarmów w podobny sposób jak na naturalnych zębach. Można więc powiedzieć, że implanty wymagają więcej uwagi, aniżeli naturalne zęby jeśli chcemy utrzymać ich w dobrej kondycji.
Śmiało można powiedzieć jedno – implanty są na chwilę obecną jedyną metodą, która pozwala na maksymalnie zbliżoną anatomicznie oraz fizjologicznie rekonstrukcję uzębienia, której nie dają standardowe metody takie jak chociażby normalne protezy czy mosty, a nawet wypełnianie ubytków włóknem szklanym lub zakładanie koron. Warto również wspomnieć, że implantologia zapobiega zanikaniu kości, co jest częste w przypadku utraty większej ilości zębów. Wiadomo, implanty nigdy nie zastąpią w pełni naszych zdrowych zębów, ale na pewno są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, przebarwienia, czy choroby próchnicze. Ponadto świetnie spełniają swoją funkcję nie obniżając przy tym komfortu ich codziennego stosowania.
Jeden komentarz
Może i mają plusy jednak własne zęby to zawsze własne zęby, o które trzeba dbać. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Uważam, że do dentysty powinno się chodzić przynajmniej dwa razy do roku, ja tak robię i chodzę do CMP dent. Dzięki temu mam lśniący uśmiech, a przede wszystkim zdrowy.