W dniach 5-8 listopada odbędzie się IX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada. W tym roku zakwalifikowano 44 film, jak zawsze podzielone na 4 kategorie: fabuła, dokument oraz animacja. Przygotowano także wiele innych atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych mieszkańców Gniezna.
Tegoroczną edycję IX FF „Offeliada” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.
JURY GŁÓWNE OFFELIADY 2015:
Krzysztof Majchrzak – Przewodniczący Jury
Wybitny polski aktor filmowy i teatralny (m.in. „Aria dla atlety”, „Wolne chwile”, „Konopielka”, „Historia kina w Popielawach”, „Quo Vadis”, „Pornografia”, „Inland empire”).
Balbina Bruszewska
Reżyserka, scenarzystka, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów. Absolwentka Animacji filmowej i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi i UCLA extension studies w Los Angeles. Znana z filozoficznych animowanych dokumentów, eklektycznego łączenia plastyki filmowej i gatunków narracji, mistrzyni pióra i melancholijnego humoru.
Agnieszka Obszańska
Znana dziennikarka radiowa, od 2007 roku związana z Programem Trzecim Polskiego Radia, w którym prowadzi tak popularne audycje jak „Radiowy dom kultury”, „Teren kultura”, „Trójkowy wehikuł czasu” oraz „FESTProgram”.
Łukasz Orbitowski
Polski pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastyce. Do jego najbardziej znanych książek należą: zbiór opowiadań „Złe Wybrzeża”, „Wigilijne psy”, „Horror show” oraz „Święty Wrocław”.
Bartosz Żurawiecki
Polski dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg.
Jury Główne przyznaje 3 Nagrody Główne Festiwalu: „OFFELIE” za najlepszy film fabularny, dokumentalny oraz animowany. Od 2014 roku Jury Główne przyznaje także własne nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.
Jury Studenckie
(przedstawiciele 5 gnieźnieńskich szkół wyższych)
Jury Studenckie przyznaje Nagrodę Jury Studenckiego: „Hamleta” oraz Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gniezna za Najlepszy Film z Pierwszej Stolicy Polski „Klaudiusza”. Jury ma także prawo przyznać Wyróżnienia.
Jury Młodego Widza
(przedstawiciele 4 gnieźnieńskich szkół średnich)
Jury Młodego Widza przyznaje Nagrodę Jury Młodego Widza: „Horacego”. Jury ma także prawo przyznać Wyróżnienia.
Nagrody:
- Nagroda Dziennikarzy: Nagroda Dziennikarzy „Laertes” jest przyznawana przez Jury złożone z przedstawicieli gnieźnieńskich mediów.
- Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego – Przyznawana od 2009 roku przez Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego”.
- Nagroda Studia FOTOSTUBE- Przyznawana od 2011 roku przez Studio Fotograficzne FOTOSTUBE za zdjęcia w filmie.
- Nagroda Kuźni Literackiej „Hefajstos” – Przyznawana od 2011 roku przez Kuźnie Literacką za scenariusz filmu.
- Nagroda Publiczności – Nagroda Publiczności „Poloniusz” jest przyznawana w ramach głosowania tajnego publiczności festiwalowej podczas trwania Festiwalu.
- Nagroda Oślej Ławki „łOŁ!” – Przyznawana od 2013 roku przez Stowarzyszenie „Ośla Ławka” za „coś innego”.
- Nagroda Kubu Fantasmagoria „Ikar” – Przyznawana od 2013 roku przez Klub Fantastyki „Fantasmagoria” za najlepszy film o tematyce science fiction i fantasy.
- Nagroda „G@jOFFon” – Przyznawana od 2013 roku przez Teatr „G@J”.
- Nagroda Dyrektora Festiwalu „Rozenckranc” – Przyznawana od 2009 roku.
- Nagroda Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – Przyznawana od 2014 roku za „światłoczułe ujęcie świata Dziecka”.
- Honorowa „Offelia” – Przyznawana od 2013 roku dla Przyjaciół Offeliady – osób, które w znaczny sposób przyczyniają się do realizacji festiwalu, a także promocji kina niezależnego w Polsce.
Zgodnie z tradycją uroczysty pierwszy festiwalowy „Klaps!” (dosłownie!) zabrzmi we czwartek, tuz przed wernisażem Galerii „Po OFFowej stronie Gniezna”.
Wernisaż Galerii „Po OFFowej stronie Gniezna”
Galeria „Po OFF-owej stronie Gniezna” prezentuje twórczość artystów związanych z Pierwszą Stolicą, których odważna i niezależna działalność zasługuje na szczególną uwagę i przyjęcie do grona „OFF-owych Dusz”. W tym roku bohaterem Galerii będzie Przemysław Degórski – gnieźnianin, mistrz obiektywu od lat kierujący swoje zainteresowania ku przyrodzie, acz i nie stroniący od obserwacji natury ludzkiej. Animator kultury, założyciel grupy „Fotoaktywni”, stały uczestnik projektu „Gnieźnianianie A.D.”.
Spotkanie z Robertem Brylewskim
Wśród Gości Specjalnych IX edycji OFFELIADY w Grodzie Lecha powitamy Roberta Brylewskiego – legendę polskiej sceny rockowej, współzałożyciela takich zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael oraz Armia. Spotkanie poprowadzi Jarek „Mixer” Mikołajczyk – animator kultury i dziennikarz Pierwszej Stolicy.
Pokaz specjalny filmu „Polskie gówno”
Jeden z „najgłośniejszych” polskich filmów ostatnich lat. Celny i przenikliwy, acz niepozbawiony humoru obraz polskiej sceny muzycznej, aspirujący do komentarza Polski XXI wieku. Film zrealizowany przez Grzegorza Jankowskiego, we współpracy i przy udziale m.in. Tymona Tymańskiego, Roberta Brylewskiego, Grzegorza Halamy i Arkadiusza Jakubika.
Pokaz poprowadzi Paweł „Bąkol” Bąkowski” – prezes stowarzyszenia „Ośla Ławka”.
Konkurs Główny Festiwalu
Konkurs Główny Offeliady to w tym roku filmowe zmagania w trzech kategoriach: Film fabularny, Dokument oraz Animacja. Wyjątkowy charakter Offelii czyli nagrody Jury Głównego podkreśli wyjątkowa statuetka, specjalnie zaprojektowana przez artystę plastyka Tomasza Jędrzejewskiego.
Zwycięzców poznamy w niedzielę, 8 listopada o godz. 12.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.
Pokazy konkursowe:
- piątek, 6 listopada, sala widowiskowa MOK, w godz. 10.00 – 18.00
- sobota, 7 listopada, sala widowiskowa MOK, w godz. 10.00 – 18.00
Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy koncert doskonale znanej gnieźnieńskiej publiczności Foliby obchodzącej w tym roku 10 – lecie działalności scenicznej. W specjalnej, jubileuszowej trasie koncertowej zespołowi towarzyszy wybitny senegalski muzyk Ablaye Badji.
Zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej, które są ściśle połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem. W jego skład wchodzi pięciu, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 300 występów w Polsce i za granicą. Wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami rodem z Afryki, takimi jak: Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) , Andy Camara (Gwinea), Ablaye Badji (Senegal).
Ablaye Badji – multiinstrumentalista grający między innymi na korze, djembe, dundun, sabarach, kongas, sewourouba, tama, bougarabou i posiadacz pięknego głosu, umiejętności muzyczne doskonalił od dzieciństwa. W 2012 roku przeprowadził się do Polski, gdzie wraz z utworzonym przez siebie zespołem The Badji Band, nagrał swój pierwszy album, noszący tytuł Sabaro, czyli Przebaczenie.
Spotkania z członkami Jury Głównego
Balbina Bruszewska, Agnieszka Obszańska, Łukasz Orbitowski… po piątkowych i sobotnich sesjach konkursowych, uczestnicy festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w spotkaniach autorskich z członkami tegorocznego Jury Głównego.
Panel Dyskusyjny Klubu Krytyki Politycznej
Każdego roku podczas Offeliady gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej zaprasza do spotkań z ciekawymi ludźmi i do dyskusji o polityczności oraz zaangażowaniu społecznym polskiego kina, w tym kinematografii niezależnej. Gośćmi Panelu byli już tacy autorzy jak: Piotr Marecki, Agnieszka Wiśniewska, Krzysztof Tomasik, Maciej Stroiński, Kinga Dunin, Igor Stokfiszewski oraz Jakub Majmurek. W tym roku spotkamy się z Bartoszem Żurawieckim, dziennikarzem, krytykiem filmowym, felietonistą, pisarzem i dramaturgiem. Spotkanie poprowadzą Kamila Kasprzak i Paweł Bartkowiak (Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie).
Koncert: Jacaszek
Drugie muzyczne danie IX Offeliady: koncert wybitnego polskiego kompozytora i producenta muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Michał Jacaszek ma na swoim koncie cztery autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 /Club Contemporary Classical/. Ważną rolę w twórczości kompozytora pełni współpraca z twórcami filmowymi i teatralnymi. Za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku. Skomponował muzykę do spektakli „2084” i „SHOWTIME” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Jest autorem ścieżki muzycznej do filmu Marca Silvera „There is no others there is only us”, filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej „Nigdy nie wrócisz do domu” oraz filmu pełnometrażowego „Sala samobójców” Jana Komasy.
Koncert: Utah Jazz Czyli Zespół z Trąbką
Kolejna muzyczna odsłona Offeliady: założony w 2013 roku w Poznaniu zespół, który łączy w sobie wiele gatunków, jednakże przede wszystkim hołd składa klasycznemu jazzowi. Przekorni i spontaniczni, zakończą przedostatni dzień festiwalu.
Przegląd Teatralny stał się już tradycją Offeliady – wydarzeniem z własną, wierną publicznością i odważnymi uczestnikami. W związku z trwającym Rokiem Koronacji, tematem przewodnim tegorocznej edycji są… gnieźnieńskie koronacje.
Tydzień Filmowych Opowieści
Wyjątkowo bogaty program skierowany do dzieci i młodzieży przygotowała w ramach Festiwalu Filmów „Offeliada" Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Będący częścią IX edycji festiwalu „Tydzień filmowych opowieści" potrwa od 2 do 6 listopada 2015. Działania miejskiej Biblioteki Publicznej towarzyszą „Offeliadzie" od wielu lat. W tym roku, na dzieci i młodzież czeka „Tydzień filmowych opowieści" – cykl warsztatów, imprez literacko-filmowych oraz spotkań z twórcami.
- godz. 12.00 – Tydzień Filmowych Opowieści – „Gdyby Harry Potter nie był czarodziejem, to co by robił?” (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, ul. Staszica),
- godz. 20.00 – mecz futsalu „ON vs OFF” (hala GOSiR, ul. Jolenty),
- godz. 11.00 – Tydzień Filmowych Opowieści – „Całe Gniezno czyta… na ekranie” (BPMG, ul. Staszica),
- godz. 17.00 – IX Przegląd Teatrów Szkolnych „Offka” – szkoły podstawowe (MOK),
- godz. 10.00 – Tydzień Filmowych Opowieści – „Bajkowe przygody z Bolkiem i Lolkiem” (BPMG, ul. Mieszka I),
- godz. 17.00 – IX Przegląd Teatrów Szkolnych „Offka” – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne (MOK),
- godz. 10.00 – Tydzień Filmowych Opowieści – „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę” (Przedszkole nr 1),
- godz. 19.00 – oficjalne otwarcie Festiwalu – wernisaż wystawy P. Degórskiego „Po offowej stronie Gniezna” (MOK),
- godz. 19.30 – spotkanie z Robertem Brylewskim (MOK),
- godz. 20.30 – pokaz specjalny filmu „Polskie gówno” (MOK),
- godz. 10.00 – pokazy konkursowe – 3 sesje (MOK),
- godz. 11.00 – Tydzień Filmowych Opowieści – warsztaty filmowe (BPMG, ul. Staszica)
- godz. 18.30 – spotkanie z Agnieszką Obszańską (MOK),
- godz. 20.30 – Foliba & Ablaye Badji – koncert (klub muzyczny „Młyn”)
- godz. 9.30 – pokazy konkursowe – 4 sesje (MOK),
- godz. 16.30 – gość Klubu Krytyki Politycznej: Bartosz Żurawiecki (MOK),
- godz. 18.00 – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim (MOK),
- godz. 20.00 – Jacaszek – koncert (Kościół Garnizonowy),
- godz. 21.30 – Utah Jazz Czyli Zespół z Trąbką – koncert (klub muzyczny „Młłyn”)
- godz. 12.00 – uroczyste zakończenie Festiwalu, wręczenie nagród