Stworzenie oferty kulturalnej dla zupełnie nowych grup odbiorców, zlikwidowanie wykluczenia z dostępu do kultury oraz poszerzenie kompetencji kulturowych uczestników – to główne cele projektu „Ostatnia mila”, który realizowany jest od sierpnia do listopada 2015 roku w Miejskim Ośrodku Kultury. Na ten cel MOK otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” w wysokości 36 000 złotych. Całkowity koszt realizacji zadania to 40 102 złote.
W ramach projektu realizowane będą:
- zajęcia w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Osadzeni będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych przybliżających im takie elementy kultury jak hip-hop, dj-ing, breaking, graffiti oraz rap, warsztatach tanecznych w zakresie tańca ulicznego oraz pokazach filmowych, podczas których wyświetlane będą obrazy o tematyce społecznej. Łącznie: 36 godzin zajęć dla 50 uczestników.
- program dla osób z niepełnosprawnością intelektualną realizowany na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy "Dom Tęcza". Jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w: warsztatach muzycznych doskonalących koordynację motoryczną, warsztatach fotograficznych pozwalających poznać podstawowe parametry i reguły fotograficzne, warsztatach filmowych umożliwiających zapoznanie się z podstawami sztuki kadrowania, doboru odpowiedniej scenografii, i stworzenie prostego scenariusza filmu oraz warsztatach teatralnych polegających na przygotowaniu kostiumów, scenografii i rekwizytów, które później posłużą do realizacji spektaklu. Łącznie 60 godzin zajęć dla 30 osób.
- program dla dzieci i młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji materialnej lub dotkniętych chorobami społecznymi. Podopieczni Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, spośród których rekrutować się będą uczestnicy programu, będą mogli wziąć udział w wyjazdach tematycznych do Wrocławia i Łodzi mających na celu skorzystanie z kompleksowej oferty instytucji kultury, warsztatach filmowych z animacji poklatkowej pozwalających zrozumieć estetykę filmu animowanego i poznać podstawowe techniki realizacji tego rodzaju sztuki oraz warsztatach plastyczno – historycznych poświęconych dziejom Gniezna – Miasta Królów. Łącznie: 48 godzin zajęć i dwa wyjazdy dla 40 osób.
- – program dla osób bezdomnych oraz osób starszych. W jego ramach zostaną zrealizowane warsztaty taneczne "Tango bez granic", w których udział wezmą osoby bezdomne korzystające z opieki w Schronisku dla Bezdomnych "Pomocna Przystań" oraz panie skupione przy Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy będą rozwijać przede wszystkim wyobraźnię oraz umiejętności społeczne i komunikacyjne. Łącznie: 36 godzin zajęć dla 28 osób.
- program dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. Przewiduje on zrealizowanie warsztatów choreoterapii "Jesień w tańcu", mających na celu stymulowanie fizycznej i psychicznej aktywności oraz zwiększenie świadomości własnego ciała i ruchu, które odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 2 oraz warsztatów muzycznych "Muzyczne ukojenie", które będą aktywizować albo uspokajać słuchaczy oraz pobudzać wyobraźnię i uwrażliwiać słuchaczy na świat dźwięków. Łącznie: 24 godziny zajęć dla 22 osób.
Partnerami projektu są: Zakład Karny w Gębarzewie, Schronisko dla bezdomnych "Pomocna Przystań", Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie "Maki", Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne "Promyk", Dom Pomocy Społecznej, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych oraz Szkoła Podstawowa nr 2.
27, 28 i 29 października 2015 odbędą się w ZF Gębarzewo oraz Miejskim Ośrodku Kultury pokazy i koncerty będąc podsumowaniem prowadzonych działań w ramach 5 programów, na które serdecznie zapraszamy. Ich dokładne daty i godziny zostaną podane do wiadomości już wkrótce.
27, 28 i 29 października 2015 odbędą się w ZF Gębarzewo oraz Miejskim Ośrodku Kultury pokazy i koncerty będąc podsumowaniem prowadzonych działań w ramach 5 programów, na które serdecznie zapraszamy. Ich dokładne daty i godziny zostaną podane do wiadomości już wkrótce.