Wiadomo, że dzieci mają wiele potrzeb: aktywności ruchowej, zabawy, przebywania w grupie rówieśniczej zdobywania wiedzy, oraz nowych (nie zawsze bezpiecznych) doświadczeń. O zaspokojenie tychże właśnie potrzeb dbała przez jedenaście dni pobytu w górach kadra Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, która pod sam koniec wakacji powróciła z intensywnego wypoczynku. Po raz kolejny wykwalifikowana kadra świetlic zorganizowała dla młodzieży wyjazd w Sudety, do miejscowości Duszniki Zdrój.
Od 20 do 30 sierpnia wychowawcy: Katarzyna Wiśniewska-Mazur, Sandra Buczkowska, terapeutka – Dorota Perlik, wolontariusze: Agnieszka, Adam i Sławomir oraz Kierownik Zofia Komosińska dbali, by dzieciom nie zabrakło niezapomnianych wrażeń. Czas wypełniły im więc: zjazd suchym torem saneczkowym w Polanicy Zdroju, zwiedzanie Kudowy Zdroju, przejście przez Szczeliniec Wielki, pobyt i zwiedzenie poziemnego miasta Osówka, gdzie dzieci usłyszały legendę o tzw.: „złotym pociągu”, oraz całodzienna wycieczka do czeskiego „Skalnego Miasta”. Natomiast w trzecim dniu pobytu wszyscy uczestnicy mieli okazję aktywnie wziąć udział w obchodach piętnastolecia dolnośląskiego biatlonu na Jamrozowej Polanie oraz zapoznać się ze sławami olimpijskimi tego sportu. Dzieci również brały udział w wycieczkach po pobliskich górach i bawiły się doskonale podczas organizowania różnego rodzaju obrzędów kolonijnych i dyskotek. Doskonaliły także sprawność fizyczną podczas gry w siatkówkę, tenis stołowy i nordic walking.
Najważniejszą jednak częścią wakacyjnego obozu były czterodniowe zajęcia profilaktyczne przeprowadzone przez specjalistę z Krakowa Sławomira Orzechowskiego, pedagoga, magistra Nauk o Rodzinie, absolwenta Katedry Obronności Akademii Pedagogicznej w Krakowie, absolwenta Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Frycza-Modrzewskiego w Krakowie, trenera, profilaktyka i edukatora, byłego funkcjonariusza SM Kraków, twórcę programów szkoleniowych i profilaktycznych, który przeprowadził z młodzieżą warsztaty pod nazwą: „Śmiercionośne DOPALACZE, przemoc oraz prawo w praktyce”. Młodzi ludzie brali również udział scenkach sytuacyjnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych ludzi, na których w dzisiejszych czasach czyha wiele niebezpieczeństw związanych, zarówno z niewłaściwym towarzystwem, alkoholem, ale również dopalaczami i innymi używkami.
Wyjazd sfinansowano dzięki Miejskiemu Programowi Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, oraz USKS Rodzice – Dzieciom.