W drugiej połowie sierpnia pisaliśmy o sprawie Andrzeja Schulza z Gniezna, który wygrał sprawę z Prokuraturą dotycząca dostępu do SIP Libra. Zwróciliśmy się wówczas do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie z zapytaniami prasowymi. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi.
Andrzej Schulz zaskarżył decyzję Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie oraz Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i wygrał w sprawie dotyczącej dostępu obywatela do SIP LIBRA.
Zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu z następującym zapytaniem prasowym:
Jak Prokuratura ocenia wyżej wymieniony wyrok? Czy będzie stosować się do tego wyroku przy prośbach obywateli o dostęp do SIP Libra, czy traktuje powyższy wyrok jako sprawę jednostkową, indywidualną?
Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
W odpowiedzi na maila z dnia 19.08.2015r. informuję, że wyrok WSA w Poznaniu dotyczy konkretnej sprawy i w tej sprawie decyzję – zgodnie z treścią wyroku – podejmie ponownie prokuratura. Zwracam uwagę, że decyzja prokuratury została uchylona ze względów formalnych – wydano decyzję o umorzeniu postępowania zamiast decyzji o odmowie udzielenia informacji publicznej. W swoim wyroku WSA nie wskazał w jaki sposób wniosek Andrzeja S. ma zostać przez prokuraturę rozstrzygnięty, nie wskazał, że informacje których zadał wnioskodawca mają zostać udostępnione.
Każdy wniosek jest składany w indywidualnej sprawie i każdy wniosek będzie indywidualnie rozpoznawany.
Magdalena Mazur-Prus
Zwróciliśmy się także z zapytaniem prasowym do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie:
Czy Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie zna ten wyrok?
Czy mieszkańcy zgłaszają się z prośbami o dostęp do SIP Libra?
Czy mieszkańcy mają wgląd do SIP Libra?
Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
W odpowiedzi na Pana zapytanie prasowe przesłane drogą elektroniczną z dnia 19 sierpnia 2015r. informuję, że:
W odpowiedzi na pytanie nr 1 odpis wyroku WSA IV SA/PO125/!4 za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu został przesłany do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie.
W odpowiedzi na pytania nr 2 i 3 informuję, że dostęp i wgląd do systemu SIP Libra mają prokuratorzy i upoważnieni pracownicy prokuratury, natomiast w zakresie udzielania informacji innym osobom fizycznym, prawnym lub jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej oraz organom administracji publicznej, w oparciu o dane zawarte w tym systemie, jest to uzależnione od trybu złożenia wniosku i zakresu żądanej informacji. Wnioski takie są przez wskazane wyżej podmioty składane.
w Gnieźnie
Radosław Krawczyk
8 komentarzy
Nie jestem Andrzejem S. Nic nie wiem , ze mam postawione zarzuty karne w postępowaniu. Andrzej S= Rafał P.=Jacek H
Dobry artykuł w Gazecie Prawnej
To jest wersja Prokuratury
Prawda jest taka
gazetaprawna.pl/artykuly/890722,dane-z-prokuratorskiego-systemu-to-informacja-publiczna.html
Prokurator rejonowy uznał, że w tym przypadku chodzi o udzielenie przetworzonej informacji publicznej, i wezwał obywatela do wykazania szczególnego interesu publicznego, który jest warunkiem niezbędnym do realizacji wniosku. Wnioskodawca nie odpowiedział, więc szef rejonówki wydał decyzję umarzającą postępowanie. Obywatel odwołał się od tej decyzji. Tłumaczył, że domaga się tych informacji, bo w aktach toczących się przeciwko niemu spraw pojawiają się wzmianki o innych postępowaniach, w związku z którymi wpisano go do systemu SIP, inwigilowano go i dokonywano czynności operacyjnych. Prokurator okręgowy podtrzymał w mocy decyzję szefa rejonówki, więc wnioskujący złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
WSA uwzględnił skargę. Uznał, że obie decyzje prokuratury są niezgodne z prawem i nadają się do uchylenia. W ocenie sędziów brak przesłanek do udzielenia informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej, skutkuje zawsze wydaniem decyzji merytorycznej, nie zaś o charakterze formalnym, w postaci np. umorzenia postępowania.
dam Tobie przykład :masz kolesia który ukradł ciastko i za to prowadzą mu sprawę.W tych zwykłych aktach do których zagląda prawnik owszem tak jest,jednak są inne akta zapisane elektronicznie w SIP lub tzw podręczne gdzie okazuje się że dodatkowo wykopali starą sprawę i zbierają od kapusiów lewe zeznania na inną nową bo prokurator wie że za ciastko nic nie zwojuje a uparł się że kolesia wsadzi.Skoro nie masz pojęcia o innych aktach myslisz że ciastko ci nie zaszkodzi a tu niespodzianka.W taki sposób prokuratorzy mataczą żeby uzyskać co chcą. Przykład jest prawdziwy z życia tylko ciastko było innym towarem
zamiast tego belkotu pocztajcie artykul w gazecie prawnej
O i proszę prokuratura rejonowa w Gnieźnie przegrała kolejną sprawę ale czy to pierwszą i ostatnią? Coś mi nie gra, instytucja, która powinna być na straży bezpieczeństwa sama nie dopełnia formalności. Brawo panie Schulc. Niech obywatele naszego grajdołka biorą przykład, że jednak warto walczyć.
Nic nie rozumiem z tych pism
Prokuratura kręci a ja wszystkim polecam pisać skargi do ministerstwa na ludzi którzy przeszkadzają w dostępie do danych gdzie jest największe mataczenie.Pamiętajcie że idą wybory więc nowy minister doceni prokuratorów i sędziów którzy twierdzą że prawo nie dotyczy obywateli.Może jedna skarga nic nie da ale 100 lub więcej spowoduje kontrole kary i blokowanie awansów które tak kochają. Duch stalina nadal nawiedza urzędników publicznych