25 czerwca 2015 roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu zapadł wyrok w sprawie o sygn. akt IV SA/Po 125/14. W tym wyroku Sąd stwierdził, że obywatel ma prawo dostępu do SIP Libra. Czym jest system SIP Libra oraz zgromadzone w nim informacje i na ile jest on istotny dla przeciętnego obywatela lub przedsiębiorcy.
Przełóżmy nazwę SIP Libra na "nasz język". SIP Libra służy do gromadzenia danych, które następnie mogą być wykorzystywane przez Sądy oraz Prokuraturę w prowadzonych postępowaniach. Dane mogą być zbierane bez wiedzy osoby, której dotyczą. Coraz więcej osób, w szczególności przedsiębiorców zajmujących się eksportem i importem towarów, zwraca się do Prokuratury o dostęp do SIP Libra na swój temat. Wnioski takie były dotychczas odrzucane. Wyrok, który zapadł 25 czerwca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu powinien to wszystko zmienić.
Poniżej link do wyroku i sentencji WSA z 25 czerwca 2015 roku:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C1B05893B5
System SIP Libra – opis systemu, jego funkcjonalność i zastosowanie
System SIP Libra swoim działaniem obejmuje najważniejsze obszary pracy Prokuratur Rejonowych, Okręgowych i Apelacyjnych w zakresie biurowości oraz prowadzenia repertoriów i rejestrów elektronicznych.

Głównym zadaniem aplikacji jest zastąpienie istniejących papierowych repertoriów i rejestrów poprzez repertoria i rejestry elektroniczne umożliwiające łatwiejszy dostęp do informacji o prowadzonych sprawach, szybsze wyszukiwanie i przygotowywanie dokumentów oraz pozwalających na wielokrotne korzystanie z tych samych danych bez potrzeby ich przepisywania.
System posiada budowę modularną i w chwili obecnej zawiera następujące składniki:
- Repertoria DS,
- Repertoria PS,
- Wokandy,
- Akta elektroniczne,
- Rejestr DE (doręczeń i ekspedycji),
- Moduł administracyjny,
- Słowniki Centralne,
- Moduły wymiany danych.
- Repertoria DS
Moduł Repertoria DS jest podstawowym elementem systemu SIP Libra. Swą funkcjonlnością obejmuje:
- prowadzenie elektronicznego repertorium DS w zakresie ewidencji i prowadzenia spraw, ewidencji przestępstw, osób, środków przymusu, dowodów rzeczowych, kosztów,
- prowadzenie elektronicznych rejestrów dowodów rzeczowych, aresztowań, przedmiotów środków zapobiegawczych oraz zabezpieczeń majątkowych,
- śledzenie i kontrolę terminów związanych z prowadzonym postępowaniem,
- przeglądanie i wyszukiwanie zarejestrowanych danych,
- przygotowanie standardowych wykazów,
- raportowanie informacji o sprawach, osobach, przestępstwach, dowodach rzeczowych, itd.,
- przygotowanie zestawień statystycznych.
Jest to moduł umożliwiający śledzenie postępu sprawy w ramach prowadzonego przez sąd postępowania sądowego. Jest ściśle związany z Modułem DS oraz Modułem wokand. Swą funkcjonalnością obejmuje:
- rejestrację spraw sądowych (rejestracja jest dokonywana automatycznie),
- rejestrację orzeczeń sądu,
- rejestrację środków odwoławczych,
- ewidencję orzeczeń sądu II instancji,
- przeglądanie i wyszukiwanie zarejestrowanych danych,
- przygotowanie standardowych wykazów,
- raportowanie informacji o postępowaniu sądowym.
Moduł ten służy głównie do ewidencji rozpraw i posiedzeń oraz planowania obsady prokuratorów. Moduł wyposażony został w terminarz czynności prokuratora, dzięki któremu możliwe jest śledzenie obciążenia poszczególnych prokuratorów i ich przydział do poszczególnych spraw.
Akta elektroniczne
Rozbudowany moduł Akt elektronicznych pozwala na szybkie i łatwe przygotowanie dokumentów niezbędnych w pracy prokuratora dotyczących spraw zarejestrowanych w elektronicznym repertorium Ds. Dokumenty tworzone są w oparciu o ujednolicone, przygotowane centralnie formularze. Dodatkowo oprogramowanie pozwala na porządkowanie, grupowanie i segregowanie utworzonych dokumentów elektronicznych oraz papierowych, ich numerowanie i archiwowanie. W module zawarte zostały również mechanizmy pozwalające na przekazywanie poleceń i śledzenie ich wykonania pomiędzy prokuratorem prowadzącym a pracownikami sekretariatu. Moduł wykorzystuje również terminarz czynności prokuratora.
Rejestr DE (doręczeń i ekspedycji)
Jest to standardowy moduł obsługi korespondencji przychodzącej i ekspediowanej. Moduł obsługuje następujące funkcje:
- rejestrację korespondencji,
- identyfikację korespondencji,
- dekretację,
- rejestrację potwierdzeń odbioru (z wykorzystaniem skanera kodów paskowych),
- wyszukiwanie i przeglądanie zarejestrowanej korespondencji,
- przygotowanie standardowych wykazów,
- raportowanie.
W celu ujednolicenia stosowanego nazewnictwa i kategoryzacji danych system wyposażony został w zestaw około 120 słowników wspólnych dla wszystkich jednostek korzystających z systemu. Słowniki te aktualizowane są jedynie na poziomie centralnym i drogą elektroniczną aktualizowane w jednostkach.
Administracja
Realizuje wszystkie funkcje związane z administracją systemem w tym:
- zakładanie kont użytkowników,
- przydzielanie uprawnień do spraw oraz do poszczególnych funkcji,
- zarządzanie rolami i grupami uprawnień,
- administrowanie słownikami lokalnymi,
- przeglądanie dzienika systemu.
System współpracuje z Centralną Bazą Danych, której zadaniem jest przyrostowe zbieranie danych z poszczególnych jednostek eksploatujących system SIP Libra. Dzięki takiemu rozwiązaniu za pośrednictwem wewnętrznej sieci resortu sprawiedliwości możliwy jest dostęp do informacji o prowadzonych postępowaniach na terenie całego kraju.
Moduł wymiany danych z Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej
System współpracuje również z Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej w zakresie przygotowywania, przesyłania i prowadzenia ewidencji formularzy rejestracji, zmiany i wyrejestrowania przestępstw, osób, rzeczy, podmiotów i rachunków bankowych. Za pomocą tego modułu KCIK zwrotnie przesyła informację do odpowiedniej prokuratury o próbie dostępu do zarejestrowanych przez nią danych.
23 komentarze
Zbliżają się wybory. Kto wygra wybory wskazują polityczne decyzje Prokuratury.
Wróci sprawa Rafał P?
Prokuratura w tej postaci to relikt PRL. Przed woja był sędzia śedczy teraz nie ma. Przez długie lata prokurator siedział za stołem sędziowskim.
APEL Ludzie piszcie o swój LIBRA. Zdziwicie się ile mieliście spraw w Prokuraturze.
Wszystkie zwierzet są równe , ale świnie równiejsze. George Orwell
SIP LIBRA. Nowe teczki nowe haki
TOTALNA inwigilacja. Pytanie czy Sip libra ma dostep do sedzia 2 I do systemu Ognivo
SIP LIBRA 1984 Orwella szybko przyszło
Przepowiednie Krzysztofa Jackowskiego na rok 2015 https://www.youtube.com/watch?v=w2YtaDOSf1A warto posłuchać !!!
Andrzej gratulacje !
Jeszcze ciekawsze są akta kontrolne policji, tam są dopiero historie,donosy kapusiów czy pisma policji do banków o wydanie danych z konta.Ludzie piszcie o wydanie tych akt to dopiero zobaczycie co na WAS szykowali bądz nadal to robią.Do tego też dojdziemy-jak się zastanowić to Majdan w Polsce musi się powtórzyć a wtedy naród rozliczy kogo trzeba.
To wyjaśnienie mi pochlebia i nobilituje skoro tacy spowodowali, że jestem „inna osoba”
Panie Mariuszu my wszyscy jesteśmy inni niż oni. Jesteśmy wolni! Nie musimy donosić, służyć.
No to pięknie „inna osoba” oznacza, że nie należy do sitwy )))))))))Jak to się dzieje, że prezesem jednego z klubów do którego należy moja córka jest osoba nazwisko której widnieje na liście ….s. Zbigniewa ppor. P
Potwierdzam fakt otrzymania wykazu z systemu SIP Libra. Dzięki decyzji Pana Prokuratora Krawczyka cieszę się takim wykazem. Mam jedno pytanie: co oznacza określenie „inna osoba”? Proszę o pomoc i wyjaśnienie?
Pragnę podziękować najlepszemu prokuratorowi Panu Krawczykowi za sprawą którego dostałem wydruki SIP Libra.Jest to gruba koperta w której czasami występuje jako „INNA OSOBA” i właśnie to mnie interesuje.Czy prokuratura insynuuje że jestem gejem???Może ktoś wie co to oznacza i napiszę mi wyjaśnienie?Teraz wystarczy poprosić o te akta i wszystko wyjdzie co tam na mnie produkowali.Proponuje każdemu aby wystąpił o te dane bo do końca życia nie dowie się co tam na niego mają.
Nareszcie ktoś w tym mieście działa racjonalnie.
Gratulacje dla pana Andrzeja. Oby takich ludzi było jak najwięcej.
Brawooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
znana to praktyka prowadzenia dochodzeń tylko w Libra, w tym kraju wystarczy że milicyjny kapuś złoży fikcyjne zeznanie na prośbę sbeka a wtedy nie ma fizycznie dokumentów albo w aktach nic nie znajdziecie.Oni zbierają tam wszystko co tylko da się wpisać i tego typu informacje uśpione czekają na moment kiedy trzeba zniszczyć człowieka.Polecam wszystkim aby wystąpili o te informacje a dowie się co tam szykują.Jeżeli myslicie że WAS to nie dotyczy to powiem tak:jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą albo udzielacie się lub jesteście w jakiejś tam partii to prawdopodobieństwo że coś zbierali zbierają ,podsłuchują jest w granicach 80%.Po co mają to robić-proste,lubią mieć teczki na każdego bo tak się rządzi w okupowanym przez słuzby moskiewskie milicyjnym kraju.
Właśnie tam są prowadzone nielegalnie sprawy o których obywatel nic nie wie. Mało tego jak sie okazuje ze cos śmierdzi to szybko zniknie z elektronicznej pamięci i nikt nie wie co te mendy robiły na szkodę człowieka.
Dobrze napisane! Świadomość społeczna jest porażająco niska- pozdrawiam
Brawo Andrzej )))
Nie pozostaje nic innego jak POGRATULOWAĆ !!!! Zostało jeszcze w waszym Gnieźnie kilkoro mądrych, uczciwych ludzi. BRAWO!!!
Brawo Panie Andrzeju. Obywatele korzystajcie z możliwości, które daje Wam prawo a jednocześnie skrywa się przed Wami to prawo w różnych celach w tym przeciwka Wam