Wojciech Polak, starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska i prezydent Gniezna Tomasz Budasz podpisali 27 lipca list intencyjny w sprawie wspólnej organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016 na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Chcemy w ten sposób jeszcze raz potwierdzić wolę współpracy – powiedział Prymas.
Zapisaną w liście chęć pomocy w organizacji ŚDM potwierdzili też zgodnie starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska i prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Myślę, że dla młodzieży z naszego terenu będzie to moment refleksji i spojrzenia na naszą historię i poszukania swojej tożsamości – stwierdziła Beata Tarczyńska. Tomasz Budasz z kolei zaprosił na przyszłoroczne imprezy historyczne deklarując, że w organizację ŚDM włączy się osobiście jako wolontariusz.
Podczas spotkania z mediami abp Wojciech Polak podpisał też formularz rejestracyjny ŚDM dla biskupów – tradycyjnie, piórem. Zapewnił również, że będzie towarzyszył młodym zarówno w Gnieźnie, jak i w drodze do Krakowa i podczas spotkania z papieżem.
Konferencja była też okazją do zaprezentowania struktury Diecezjalnego Centrum ŚDM, a także podejmowanych przez nie działań. Obejmują one zarówno przedsięwzięcia w poszczególnych regionach, jak i aktywność w mediach oraz na portalach społecznościowych. O tym, co już zrobiono i co zrobione zostanie mówili: rzecznik prasowy ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Dominik Poczekaj, koordynator ŚDM ks. Wojciech Orzechowski oraz młodzi z centrum. Wśród autorskich inicjatyw gnieźnieńskiego sztabu wymienić należy okno ŚDM oraz akcję #bohaterSDM. W tej ostatniej młodzież pisze sama o sobie, o swojej przemianie duchowej i zaangażowaniu w przygotowania, zachęcając tym samym innych do włączenia się w wolontariat ŚDM.
W archidiecezji gnieźnieńskiej trwa także peregrynacja miniatur symboli ŚDM po zgromadzeniach zakonnych oraz akcje centralne takie jak „Bilet dla Brata”. Wolontariusze odwiedzają też parafie opowiadając podczas niedzielnych Mszy św. o tym, czym są Światowe Dni Młodzieży i jak wyglądają Dni w diecezjach. Zachęcają w ten sposób i proszą mieszkańców archidiecezji o otwarcie domów dla pielgrzymów. Archidiecezja gnieźnieńska zadeklarowała przyjęcie ok. 8 tysięcy młodych ze świata. Zainteresowanych przyjazdem jest jak dotąd ok. 2 tysięcy pielgrzymów m.in. z Libanu, Singapuru, Kazachstanu, Francji, Grecji i Czech.