Jak zrezygnować z polisy nie tracąc jednocześnie zainwestowanych środków? Czy jest sens negocjować z ubezpieczycielami?
Umowa z towarzystwami ubezpieczeniowymi zawiera zazwyczaj jeden ogólny warunek dotyczący tzw. opłat likwidacyjnych. Firmy zabezpieczają się w ten sposób przed sytuacją, w której klient przestałby płacić składki bądź rozwiązał kontrakt przed wyznaczonym czasem. Koszty te jednak są skandalicznie wysokie i potrafią sięgać 100% sumy zgromadzonych środków! Co zrobić w sytuacji gdy chce się odstąpić od umowy, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma zamiaru oddać nam naszych pieniędzy?
Zaskarżać czy pertraktować?
Wiele osób, które zerwało umowy stara się teraz o zwrot pieniędzy na drodze sądowej. Zwracają się oni do odpowiedniej kancelarii prawnej i wnoszą do sądu pozew indywidualny, a coraz częściej składają także pozew zbiorowy wraz z innymi poszkodowanymi klientami danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Są jeszcze jednak klienci wciąż przywiązani do polisy, którzy nie wiedzą jak mają się z niej wycofać zachowując jednocześnie chociażby część zgromadzonych przez lata funduszy. Niektórzy wnoszą reklamację, w której zaznaczają, że pobieranie takich opłat przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest bezprawne. Nie raz zdarza się, że dana firma otrzymując tego typu zażalenie, stara się załatwić sprawę ugodowo i decyduje się wypłacić klientowi pieniądze. Sprawdza się również zasada, która mówi: kto bardziej się awanturuje – wygrywa. I rzeczywiście, można stwierdzić, że w bardzo wielu sytuacjach konsument, który się odgraża, że nagłośni sprawę i nagminnie wysyła pisma z roszczeniami, w końcu dostaje to, czego chce.
Wyrok zwykle na korzyść konsumenta
Gdy dochodzi do rozprawy sądowej, argumentacja towarzystw ubezpieczeniowych opiera się głównie na wytłumaczeniu, że opłaty likwidacyjne wynikają z konieczności opłacenia przez dane towarzystwo swojego agenta, który pozyskał dla nich nabywcę polisy. Nie można jednak przecież kosztami własnej działalności obarczać klienta, dlatego nie jest jeszcze znany ani jeden prawomocny wyrok, który orzekałby w tej sprawie na korzyść ubezpieczyciela.
Polisy inwestycyjne uplasowały się na drugim miejscu w rankingu najbardziej kontrowersyjnych towarów kapitałowych zaraz po walutowych kredytach hipotecznych. Wielu specjalistów z branży finansowej twierdzi, że od początku był to produkt godzący w interesy klienta, z czego doskonale zdawały sobie sprawę firmy go sprzedające.