Nie wiemy, co nam się jeszcze przydarzy, ale wiemy, że wszystkiemu może zaradzić Duch Święty – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do młodych zgromadzonych 6 czerwca „W imię Ducha Świętego” na Polach Lednickich koło Gniezna. On nigdy nie zostawia nas w świętym spokoju, ale jest Świętym niepokojem, nie pozwala uciszyć prawdy w ludzkim sercu i przypomina, że wszystkie sprawy na niebie i na ziemi sprowadzają się do miłości.
Msza św. koncelebrowana przez obecnych na Lednicy biskupów i kapłanów była jednym z najważniejszych punktów lednickiego spotkania. Przed jego oficjalnym rozpoczęciem młodzi skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania oraz wysłuchali homilii bp. Edwarda Dajczaka o szukaniu Boga. Ćwiczyli też lednickie tańce i śpiewy, a później modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i wysłuchali konferencji o Duchu Świętym o. Jacka Salija OP. Przez cały czas młodym towarzyszył także organizator lednickich spotkań o. Jan Góra OP. Cały rok czekam tu nas was. Tutaj jesteście w domu – mówił.
Oficjalne rozpoczęcie spotkania miało miejsce po godzinie 17.00 procesją z relikwiami św. Wojciecha. Niesiono w niej także ikonę Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława, krzyż podarowany przez św. Jana Pawła II i odlew jego ręki. Po niej rozpoczęła się na Polach Lednickich pierwsza tematyczna część spotkania – ZIEMIA. Płk. Krzysztof Szopiński skoczył na spadochronie z ziemią z Jerozolimy, a Drogą III Tysiąclecia przeszła międzynarodowa procesja, w której siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej niosły flagi narodowe i ziemię z różnych zakątów świata. Z kolei młodzież ucałowała ziemię jak czynił to zawsze św. Jan Paweł II i wysypała na Pola Lednickie ziemię ze swoich rodzinnych stron.
Po Mszy św. na Lednicy zabrzmiał po raz kolejny głos św. Jana Pawła II wołający o moc Ducha Świętego i apelujący do rodaków, by byli mocni bardziej niż w innej epoce dziejów. Następnie rozpoczęło się nabożeństwo nałożenia rąk. Obecni na spotkaniu biskupi wraz z Prymasem Polski i abp. Gądeckim nałożyli dłonie na głowy kapłanów, a kapłani uczynili to samo błogosławiąc uczestników spotkania. Abp Wojciech Polak pobłogosławił też chór lednicki, a później wspólnie z nim na scenie zaśpiewał dobrze znaną młodym pieśń „Nie lękajcie się!”.
O zmierzchu na Polach Lednickich rozpoczęło się nabożeństwo OGNIA, podczas którego z Ostrowa Lednickiego przywieziony został ogień, który o. Paweł Kozacki OP, prowincjał polskich dominikanów przekazał Prymasowi Polski, a on przekazał go dalej różnym grupom apostolskim, które przyjmując pochodnię modliły się o dary Ducha Świętego. Młodzi wysłuchali też przesłania papieża Franciszka.
W sposób szczególny na Lednicy zaakcentowany został trwający Rok Życia Konsekrowanego. Drogą III Tysiąclecia przeszła procesja zakonów ukazująca bogactwo darów i charyzmatów życia konsekrowanego. Ostatnią częścią sobotniego spotkania było nabożeństwo WIATRU symbolizowane przez biały dym. Godzinę przed północną młodzież w ciszy adorowała Najświętszy Sakrament, a później po raz kolejny wybrała Chrystusa na swojego Pana, dając temu wyraz przejściem przez Bramę Rybę, które trwało długo w noc.
Według informacji organizatorów w XIX Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich uczestniczyło ponad 75 tysięcy młodych ludzi i około tysiąc kapłanów. Spotkanie było trzecim przygotowującym młodych do przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami „W Imię Ojca” i „W imię Syna”.