Najbliższe lata będą dla firm rodzinnych czasem próby utrzymania ich dorobku i dotychczasowych osiągnięć. Stawka jest wysoka, gdyż od trafności wyboru następcy zależy zagwarantowanie długowieczności firmy i utrzymania dynamiki jej rozwoju. Przekazanie zarządzania w nowe ręce wiąże się także z formalnym przekazaniem własności i podzieleniem majątku rodzinnego, aby zapewnić dobre funkcjonowanie firmy. Jak to zrobić? Dowiedz się na warsztatach, które odbędą się 22 maja w Hotelu Pietrak. Zapisy trwają do 19 maja! Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!
Firmy rodzinne stanowią najbardziej trwałą formę działalności gospodarczej człowieka. Sukcesja pozwala zachować biznes w rękach rodziny przez wiele pokoleń. Przykładem może być najstarsza firma rodzinna świata – Hoshi Ryokan, która została założona w 718 roku, trwa do dzisiaj i jest zarządzana przez przedstawicieli 46 pokolenia rodziny. Utrzymanie firmy przez tyle lat w biznesie wymaga starannego planowania procesu sukcesji.
Potencjał biznesu rodzinnego
Aby uświadomić sobie, jak ważne są firmy rodzinne należy spojrzeć na kilka liczb: ponad 60% firm w Polsce, to przedsiębiorstwa rodzinne, przyczyniają się one do wytworzenia 40% krajowego produktu brutto, dając jednocześnie zatrudnienie dla dwóch trzecich wszystkich miejsc pracy. Polska przedsiębiorczość rodzinna, z racji historii naszego kraju, miała niezwykle ograniczone możliwości rozwoju. Doświadczenia polskich przedsiębiorców w warunkach wolnego rynku ograniczają się do pierwszego pokolenia – założycieli. Do dzisiaj Główny Urząd Statystyczny nie wypracował żadnych narzędzi badania i agregowania danych o firmach rodzinnych. Instytut Biznesu Rodzinnego, jako jedyna instytucja w Polsce włączył się w międzynarodowy projekt badawczy „Barometr sukcesyjny”. Raport z badania odkrywa, że tylko 6,3% potencjalnych sukcesorów zainteresowana jest sukcesją. Biorąc pod uwagę rozmiar całkowitej masy biznesu rodzinnego i odsetek młodych ludzi chcących przejąć firmę od rodziców, polska gospodarka może stracić setki tysięcy dojrzałych firm i w konsekwencji dużą część PKB, jaki one wytwarzają. Nowe biznesy wypełniające tę lukę zaczną od zera.
Sukcesja pilnie potrzebna
Tylko 30% firm rodzinnych przetrwa proces sukcesji, planując go i systematycznie wdrażając w życie firmy i rodziny. Warto jest już teraz pomyśleć o nim i zacząć planować sukcesję, aby nie była ona rewolucją dla całej firmy i rodziny. Efektywna zmiana sterów w firmie rodzinnej to proces co najmniej 7-letni. Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom stworzyliśmy projekt Kody Wartości, aby wesprzeć Was w tym trudnym procesie. Dlatego też zapraszamy Was do wzięcia udziału w krótkim spotkaniu, które ma na celu pokazanie najważniejszych kwestii związanych z sukcesją oraz wdrożenia rozwiązań, które umożliwią bezbolesne przejście tego procesu.
Dlaczego warto?
- Poznasz kluczowe czynniki sukcesu procesu sukcesji;
- Dowiesz się od czego rozpocząć działania sukcesyjne;
- Zdiagnozujesz się na jakiem etapie sukcesji jesteś i co powinieneś zrobić w następnym kroku;
- Otrzymasz praktyczne narzędzia do wykorzystania w swojej firmie;
- Poznasz 7 kroków udanej sukcesji.
- Książkę „Kody wartości – czyli jak skutecznie przejść sukcesję” autorstwa dr. Adrianny Lewandowskiej;
- Przewodnik SOS – Sytuacja Nagłej Sukcesji;
- Pakiet 50 praktycznych narzędzi do przeprowadzania sukcesji dla 7 zaangażowanych grup – właściciela, sukcesora, sukcesorki, rodziny, pracownika, managera zewnętrznego, pracownika, moderatora procesu;
- Audiobook przedstawiający sukcesję rodziny Sierpińskich;
- Film instruktażowy.
Zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja na stronie www.sukcesja.org.pl. Spotkanie odbędzie się 22 maja w Hotelu Pietrak Gniezno przy ul. Chrobrego 3.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!