Uroczystą galą finałową połączoną z balem laureatów w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie w dniu 18 kwietnia 2015 roku zakończyła się VIII edycja konkursu promującego najlepsze lokalne podmioty gospodarcze.
W tegorocznej edycji konkursu, decyzją kapituły nagrodzonych zostało 19 firm, spośród przeszło 100 zgłoszonych i ostatecznie 99 nominowanych podmiotów gospodarczych z terenu powiatu. 13 laureatów to firmy o charakterze usługowym, a 6 – to firmy o profilu produkcyjnym. Wyróżnione podmioty reprezentują m. in. branże: gastronomiczna, edukacyjna, usługi rachunkowe, metalowa, budowlana, meblarska, odzieżowa, ubezpieczeniowo-finansowa, włókiennicza czy szeroko rozumiany handel.
W sumie nagrodzone firmy zatrudniają niemal 360 osób. Blisko 2/3 z nich, a dokładnie 12, poddało się ocenie konkursowej pierwszy raz. Dla trzech firm był to ponowny udział w konkursie. Również trzy firmy wystartowały po raz trzeci, a jeden z laureatów poddał się ocenie po raz czwarty. 14 uhonorowanych podmiotów ma siedzibę w granicach administracyjnych miasta Gniezna, trzy zlokalizowane są w Kłecku, jedna na terenie gminy Niechanowo i również jedna na terenie gminy Łubowo.
Tegoroczni laureaci udowodnili, że świetnie radzą sobie w warunkach gospodarki rynkowej, potrafią racjonalnie gospodarować wypracowanymi zyskami, ale co równie ważne potrafią pomagać tym, dla których los nie zawsze jest łaskawy. Z inicjatywy Starosty Gnieźnieńskiego, pani Beaty Tarczyńskiej, podczas gali zbierano datki na pomoc w rehabilitacji Kornelii Kuczmy z Gniezna – dziewczynki cierpiącej na zespół wad wrodzonych. Zebrane podczas gali środki w kwocie blisko 3,4 tys. złotych z całą pewnością pomogą dziewczynce i jej rodzicom (obecnym na gali) w codziennej, niełatwej walce z chorobą.
Prezentacja bohaterów wieczoru – laureatów konkursu rozpoczęła się od debiutów gospodarczych. Przychylność kapituły zdobyły dwie nowo powstałe firmy:
firma Leader School – szkoła językowa kierująca swoją ofertę do dzieci – już od drugiego roku życia, młodzieży, osób dorosłych oraz firm i instytucji
firma White Taste – niezwykły lunch bar, który serwuje potrawy przygotowane ze świeżych i wyselekcjonowanych produktów. Wysoka jakość w połączeniu z wiedzą, doświadczeniem kulinarnym i żywieniowym sprawia, że powstają tu zdrowe, pożywne i pyszne dania.
Kolejną kategorią konkursową było mikroprzedsiębiorstwo, w której nagrodzono firmy:
Roltech – specjalizującą się w sprzedaży opału, materiałów budowlanych oraz pasz i zbóż na rynku krajowym,
Nowel – zajmującą się kompleksowym wykonawstwem instalacji elektrycznych oraz firmę Duke prowadzącą hurtową i detaliczną sprzedaż artykułów AGD.
W kategorii małe przedsiębiorstwo statuetki Orła powędrowały do trzech firm:
Inter – Lers, której przedmiotem działania jest projektowanie, produkcja i montaż konstrukcji drewnianych,
Chem-Glas – oferującej opakowania szklane i surowce chemiczne oraz
Alfatex – producenta włóknin, puchu silikonowego, kulek silikonowych oraz czesanki.
W kategorii średnie przedsiębiorstwo kapituła nagrodziła tylko jedną firmę z branży budowlanej – istniejące 40 lat Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjno-Handlowe "Henbud" Henryk Kaczor.
18 kwietnia nagrodzono również innowatorów Powiatu Gnieźnieńskiego. Nagrody w tej kategorii odebrały firmy:
FGP Polska sp. z o.o. będąca producentem farb i lakierów poligraficznych, przeznaczonych do wykonywania nadruków na opakowaniach papierowych, aluminiowych, foliowych i na innych tworzywach sztucznych,
Expectum – działająca w sferze doradztwa bankowego i ubezpieczeniowego,
Językowa Szkoła Podstawowa Prymus – prywatna szkoły podstawowej stawiająca na nauczanie przy wykorzystywaniu najnowszych technologii: platformy on-line do odrabiania zadań domowych czy interaktywnych tablic,
Biuro Rachunkowe "Profit" zajmujące się obsługą księgową podmiotów gospodarczych,
Adriano, której główne działania koncentrują się na produkcji i sprzedaży odzieży męskiej.
W ciągu ostatnich dwóch lat szereg lokalnych firm podjęło się realizacji dużych inwestycji, i dlatego Tytuł "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2013-2015" w kolejnej kategorii – inwestor otrzymały firmy:
AD Consulting – biuro rachunkowe, które zakupiło nieruchomości przy ul. Jałowcowej w Gnieźnie, do której w marcu 2015 roku przeniosło swoja siedzibę, i w którym część pomieszczeń została przystosowana do prowadzenia szkoleń z zakresu rachunkowości i podatków,
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowego "Patom", które w 2013 roku uruchomiło kolejny (po Pizzerii na Kawiarach) lokal gastronomiczny o nazwie "Gościniec nad dwoma stawami",
Complet Chmielewscy sp. j., której głównym przedmiotem działalności jest produkcja mebli tapicerowanych, i która dysponuje nowym zakładem produkcyjnym zlokalizowanym w Myślęcinie, w gminie Łubowo o powierzchni ponad 4 000 m kw.
Natomiast dwa podmioty:
Centrum Finansowo – Doradcze FINexpert sp. z o. o.
Armon Bis Monika Koronka
w związku ze zrealizowanymi działaniami inwestycyjnymi uzyskały Nominację do tytułu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2013-2015".
Trzeci raz w historii konkursu zostały również przyznane Złote Orły Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości. Otrzymali je potrójni laureaci w dotychczasowej historii konkursu (czyli zdobywcy trzech statuetek Orła) w trzech różnych kategoriach. Zdobywcy tego prestiżowego tytułu zakończyli już co prawda swoją przygodę z konkursem, ale za dwa lata, w kolejnej IX edycji przedsięwzięcia, będą mieli możliwość zasiąść w kapitule, aby tym razem nie być ocenianym, a oceniać innych. Ten zaszczytny tytuł zdobyły 2 firmy: Henbud oraz Adriano.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Po ponad dwugodzinnej gali, podczas której prezentowane były spoty filmowe wszystkich laureatów, nadszedł czas na wspólne świętowanie podczas balu laureatów. Warto podkreślić, że bal był w całości finansowany przez uczestników konkursu.
Z edycji na edycję rośnie marka konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości". W dotychczasowych ośmiu odsłonach przedsięwzięcia – poczynając od roku 2001 – zostało zauważonych i nagrodzonych 119 podmiotów. Organizatorzy nagrodzili firmy biorące udział w konkursie 178 razy, w tym w 101 przypadkach najwyższym laurem – statuetką Orła Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości, a 10 firm uhonorowano tytułem Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości. Już dziś wielu laureatów zapowiada ponowne uczestnictwo w konkursie w kolejnych jego edycjach.