Profesor Robert Bartel poprowadził warsztaty w ramach zajęć Artysta w Muzeum. Jest to cykl spotkań towarzyszący II Wystawie Plastyków Gnieźnieńskich XX Wieku.
Jest to specjalny cykl – tym razem jest on skierowany do młodzieży i osób dorosłych – mówi Magdalena Robaszkiewicz z MPPP. Cykl towarzyszy II Wystawie Plastyków Gnieźnieńskich XX Wieku. Pomysł wziął się z tego, że zauważyłyśmy podczas wystaw, że ludzie mają dystans do sztuki – trochę się jej boją, nie mają może zaplecza teoretycznego, żeby móc coś ocenić i stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem na przełamanie tego strachu przed sztuką będzie zaproszenie artystów, których prace znajdują się na naszej wystawie. Do tej pory była Elżbieta Binkowska, Sławomir Kuszczak, dzisiaj gościmy prof. Roberta Bartela, w przyszłym tygodniu będzie Przemysław Olczak, Joanna Bartel. Cały cykl zakończymy warsztatem dla nauczycieli gnieźnieńskich szkół. To będzie taki trochę warsztat na interpretację sztuki, która znajduje się u nas na wystawie.
Profesor Robert Bartel wprowadził uczestników zajęć w świat surrealizmu. Dzisiaj omawiałem na wstępie zagadnienia dotyczące surrealizmu – skąd się wziął surrealizm, jakie były jego główne założenia teoretyczne oraz stosujemy taką technikę automatyczną, do której się surrealiści odwoływali, a więc rysunek automatyczny, z którego pod dyktando myśli, bez jakiejkolwiek myśli kontroli rozumu, a następnie ten rysunek przekształcamy w scenę figuratywną – mówi prof. Robert Bartel.
(Buk)