Pomieszczenia po dawnej aptece „Pod Lwem” nadal stoją puste. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu od dłuższego czasu planuje przeniesienie tam Oddziału Terenowego. Stan techniczny budynku jest jednak bardzo zły i wymaga gruntownego remontu.
Czy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu planuje lub planowało utworzyć punkt poboru krwi w Gnieźnie?
Czy prawdą jest, że jedną z możliwych lokalizacja jest lub była dawna apteka "Pod Lwem" mieszcząca się przy ul. Dąbrówki 1?
Jeżeli planowano otwarcie punktu poboru krwi, a plany zostały zmienione, to co było powodem tej zmiany?
Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
W związku z Pana zapytaniem prasowym, przesłanym drogą elektroniczną w dniu 29 grudnia 2014 r., dotyczącym punktu poboru krwi w Gnieźnie, proszę o przyjęcie następujących informacji:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już od kilkudziesięciu lat prowadzi Oddział Terenowy w Gnieźnie. Oddział ten zlokalizowany jest w pomieszczeniach Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie przy ulicy św. Jana 9, którymi Centrum dysponuje na podstawie zawartej umowy najmu. W tej właśnie lokalizacji dawcy z terenu Gniezna mają zapewnioną możliwość honorowego oddawania krwi.
Celem stworzenia możliwie najlepszych warunków oddawania krwi, spełniających rygorystyczne wymagania sanitarne przewidziane dla takiego celu, Centrum podjęło starania w zakresie zmiany lokalizacji Oddziału i jego przeniesienia do lokalu wynajętego od Urzędu Miasta Gniezna przy ul. Dąbrówki 1.
Ponieważ stan techniczny pomieszczeń pod wskazanym adresem wymagał gruntownego remontu, to Centrum ogłaszało postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na ich remont. Niestety, w trzykrotnie ogłaszanych postępowaniach ceny ofert każdorazowo przewyższały istotnie kwotę przeznaczoną na ten remont, co skutkowało unieważnieniem tych przetargów i brakiem wyłonienia wykonawcy inwestycji.
Zaoferowane bardzo wysokie koszty remontu spowodowały, że ich nakład stał się niezasadny w sytuacji, gdy pomieszczenia te są tylko wynajmowane. Z tej przyczyny Centrum kolejny raz wystąpiło do Prezydenta Miasta Gniezna z wnioskiem o wyrażenie zgody na sprzedaż lokalu. Dopiero bowiem nabycie jego własności uzasadnia celowość poniesienia tak znacznych nakładów finansowych oraz gwarancję ich spożytkowania w ramach honorowego dawstwa krwi.
Pomimo, iż dotychczasowe wnioski rozpatrzone zostały negatywnie, Centrum kolejny raz wystąpi do władz Miasta Gniezna z prośbą o zgodę na sprzedaż lokalu przy ul. Dąbrówki 1, licząc na zrozumienie oraz przychylność w umożliwieniu radykalnej i nieodległej w czasie poprawy warunków lokalowych honorowego krwiodawstwa w Gnieźnie.
5 komentarzy
Kamienica utrzymuje p. Landowską , ZGL i miejskich urzędników. Po co miastu kamienice, jeżeli miasto nie stać na remonty
Miasto nie ma przychodów z kamienic. Poprzednio brał Urbis a teraz bierze ZGL. Nalezy zapytać ile ZGL przekazał pieniędzy do kasy miasta.
A dlaczego Miasto ma sprzedawać wspólne zasoby skoro można wynajmować lokale i mieć przychody co miesiąc. Nie rozumiem tego artykułu. Czy to artykół sponsorowany przez Panów Pio…
Bo to rażąca niegospodarność sprzedaż w dzisiejszych czasach lokal użytkowy. To mienie mieszkańców i to bardzo wartościowe. Nie zgadzam się aby ZGL je sprzedawał. Sam jestem przedsiębiorcą i taka perełka nie może iść pod młotek. A tak w ogóle to szkoda, że lokalem tym nie zainteresował się jakiś bar lub kawiarnia. Mam nadzieję, że miasto nie sprzeda nieruchomości i znajdzie innego najemcę.
Ta kartka, została powieszona ( zreszta w innych pustych lokalach – również !), tuż przed wyborami samorządowymi, w zeszłym roku ! Część kartek została pozrywana, jak np. Zielony Rynek …