4 czerwca minęła 25. rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce. Z tej okazji Fundacja Mury, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz studenci Instytutu Kultury Europejskiej zrealizowali projekt „Nad podziałami”. Projekt ten składał się m.in. z wykładów popularno-naukowych, wystawy oraz przekazania instalacji artystycznej z fragmentami Muru Berlińskiego.
Już jakiś czas temu te fragmenty muru zostały użyczone Fundacji Mury, jednak do tej pory nie było odpowiedniej przestrzeni, aby to pokazać – mówi Grażyna Gajewska z IKE. 25-ta rocznica wolnych wyborów jest ku temu bardzo dobrą okazją. Postanowiliśmy to przedsięwzięcie zrealizować w Instytucie Kultury Europejskiej, właśnie ze względu na to, jakie znaczenie miał upadek Muru Berlińskiego dla całej Europy. Instalacja, czyli te fragmenty Muru są pochylone, co ma symbolizować jego upadek.
Niestety było to jedyne spotkanie z Gnieźnie, które upamiętniło 25-tą rocznicę wolnych wyborów.
J.P.
2 komentarze
Spuść powietrze pani profesor
Droga Redakcjo,
dziwię się, jak możecie podawać tak nierzetelne informacje. Przede wszystkim Pani prof. Eliza Grzelakowa nie ma nic wspólnego z projektem „Nad podziałami”. Imprezę organizowała Fundacja Mury, a pieczę merytoryczną sprawowali pracownicy i doktorancji z Zakładu Kultury Współczesnej i Multimediów pod kierunkiem prof. Grażyny Gajewskiej. Wystawy, którą pokazujecie na zdjęciu również nie zorganizowali studencji, lecz Fundacja Mury i pracownicy Zakładu Kultury Współczesnej i Multimediów pod kierunkiem prof. Grażyny Gajewskiej. Zarówno konferencja, jak i posadowienie Muru berlińskiego również zostało zorganizowane przez Fundację Mury i ZKWiM.