Pomysł tego dnia, przypadający zawsze w trzeci czwartek listopada, zrodził się prawie 40-ci lat temu w USA. Pewien dziennikarz zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gnieźnie organizuje punkty informacyjno – edukacyjne w Starostwie Powiatowym i Galerii Gniezno, na których będzie można zasięgnąć informacji m.in. na temat profilaktyki palenia tytoniu, spożywania alkoholu i przyjmowania innych substancji psychoaktywnych.
Oczywiście jeden dzień nie wystarczy, aby rzucić nałóg, ma jedynie do tego zachęcić.
Zgubne skutki palenia tytoniu dla zdrowia są powszechnie znane – choroby układu oddechowego, krążenia i in., nowotwory, przedwczesne zgony. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. A papieros zabija powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat i to powoduje, że decyzję o zerwaniu z nałogiem odkłada się, aż pojawią się kłopoty ze zdrowiem, a wtedy często jest za późno.
Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca. Już po kilku tygodniach poprawia się funkcjonowanie płuc i układu krążenia, a po roku o połowę spada ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka palacza. W trakcie dalszych lat organizm byłego palacza regeneruje się i po 10-15 latach od zaprzestania palenia ryzyko zachorowania na raka płuc czy zawał będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Warto zastanowić się również nad skutkami ekonomicznymi nałogu tytoniowego. Osoba paląca paczkępapierosów dziennie przez 20 lat „puszcza z dymem” np.2 samochody osobowe (polecamy kalkulator tytoniowy na stronie www.jakrzucicpalenie.pl ).
Pomocy w rzucaniu palenia udzielają poradnie zajmujące się profilaktyką i terapią uzależnienia od tytoniu oraz lekarze rodzinni. Osoby uzależnione mogą również skorzystać z pomocy udzielanej przez telefoniczną poradnię pomocy palącym: 801 108 108.
Zwracamy się z apelem do palaczy (cytując Europejski Kodeks Walki z Rakiem) – „Nie pal; jeśli palisz, przestań, jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących!
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia w Gnieźnie w związku ze zbliżającym się „Światowym Dniem Rzucania Palenia”, który jak co roku przypada w trzeci czwartek listopada ( 21.11.) oraz realizacją „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” (KIK 68) organizuje punkty informacyjno – edukacyjne: w holu budynku Starostwa w godz. od 9.00 – 12.00 i Galerii Gniezno w dniu 22 listopada w godz. od 11.00 – 14.00. W ramach tego punktu pracownicy ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia będą przekazywali treści edukacyjne w zakresie profilaktyki palenia tytoniu, spożywania alkoholu i przyjmowania innych substancji psychoaktywnych zainteresowanym osobom. Będzie również możliwość sprawdzenia zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym przy użyciu smokerlyzera. Punkt zostanie wyposażony w materiały informacyjno – edukacyjne w zakresie profilaktyki antytytoniowej i baner; odbędzie się również konkurs.
PSSE Gniezno