W połowie października grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie pod opieką wychowawcy wyruszyła w podróż edukacyjną do Poznania. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z zabytkami starego miasta. Uzyskana wcześniej, podczas zajęć, wiedza teoretyczna w połączeniu z bezpośrednim zwiedzaniem będzie podstawą do porównania z podobnymi obiektami w Gnieźnie.
%20%5Bportal%5D.jpg)
W pierwszej kolejności była katedra. Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski, otoczonej korytem Warty i Cybiny, sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce, II połowy X wieku. Kolejnym punktem wycieczki był Stary Rynek. To trzeci, co do wielkości w Polsce. Zajmuje obszar 2 hektarów i jest prawie regularnym kwadratem o boku 141 m. Otaczają go przeważnie dwupiętrowe kamienice, które swego czasu były – oprócz mieszkań – także warsztatami i sklepami. Dziś warsztaty i większość sklepów zniknęła z panoramy Rynku, pozostały mieszkania, trochę sklepów i mnóstwo restauracji, kawiarni i pubów. Nikt już nie handluje na straganach, poza sprzedawcami pamiątek lub w czasie
%20%5Bportal%5D.jpg)
Jarmarku Świętojańskiego, który odbywa się w czerwcu. W ramach podróży młodzież odwiedziła również nowe ZOO gdzie na 113-ech hektarach mieszka prawie 150 gatunków zwierząt. Niektóre z nich swobodnie chodzą po terenie, inne przebywają w zagrodach, w których starano się oddać ich środowisko naturalne.
Pomimo niezbyt sprzyjającej aury atmosfera dyskusji na temat zwiedzanych zabytków była bardzo gorąca. Młodzież pomimo różnic w bezpośrednich ocenach, zabytków Gniezna i Poznania zgodnie jednak przyznaje, że oba miasta mają się czym szczycić. Końcowym elementem wycieczki był konkurs na najciekawsze zdjęcie wykonane telefonem komórkowym i informację o prezentowanym obiekcie.
Taka forma zdobywania wiedzy w sposób widoczny odpowiadała uczestnikom, co potwierdzały wyważone wypowiedzi i uśmiechy na twarzach.
OHP Niechanowo