Czas jesiennych przeziębień w pełnym rozkwicie. Jeśli nawet ktoś z nas miał w tej kwestii wątpliwości, rozwiały się one po dopiero co odbytym spotkaniu.
„Nocny lot” wywołał burzliwą dyskusję w odniesieniu do tematu i zachwycił nas wspaniałym językiem. Mieliśmy wątpliwości natury etycznej, czy ryzykowanie życia pilotów przewożących pocztę nocą jest uzasadnione. Czy nocne transporty były konieczne? Czy postęp w zakresie lotnictwa jaki zawdzięcza się bohaterskiej postawie pilotów musiał kosztować tak wiele istnień? Kwestie dotyczące postępu, który liczy się na ofiary są zawsze trudne i nie ma na nie jednoznacznych odpowiedzi, podobnie jak w tym wypadku. Pomimo bardzo krótkiej formy udało się Saint-Exupery’emu zbudować obrazy przekazujące silny ładunek emocjonalny. Obrazy niedopowiedziane zaledwie, jak wskazywał Piotr Wiśniewski, zarysowane, zawieszone na delikatnej materii płótna. To właśnie język urzekł nas prawie jednomyślnie. Wspaniale przedstawione postacie, czy sytuacje określone przez minimum słów zawierały maksimum znaczeń. Historia z „Nocnego lotu” niesie jasny przekaz pełen wiary w odwagę i upór człowieka, wiarę w to, że należy chcieć pomimo przeciwności i trudności, że dla kogoś kto kocha życie nic nie jest niemożliwe. Jeśli nie mieli Państwo okazji, gorąco polecamy lekturę tej pozycji. Po jej przeczytaniu nawet na niebo patrzy się jakoś inaczej.
Jednocześnie Klub Dyskusji o Książce zaprasza, już za miesiąc, na kolejne spotkanie. Tematem będą eseje Olgi Tokarczuk zamieszczone w książce „Moment niedźwiedzia”. Jak zawsze we wtorek o godz. 18.00, 13 listopada w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15
Magdalena Karpińska, kustosz BPMG