Rowerem po Ukrainie to projekt jest realizowany w okresie od 01.06.2012 r. do 31.03.2013 r. w Nadvirna i okręgu Nadvirnianskim. Zakłada przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej, dzięki której zostanie utworzona lokalna koalicja na rzecz infrastruktury rowerowej, opracowana „Koncepcja szlaków rowerowych w regionie Nadvirna” oraz zostaną wytyczone mapy – ślady GPS180km. Celem głównym projektu jest wsparcie partnera w promocji ruchu rowerowego poprzez wymianę doświadczeń i pokazanie dobrych praktyk związanych z wykorzystaniem roweru, jako środka komunikacji miejskiej oraz służącego do uprawiania turystyki rowerowej.
Przewidziano oznakowanie 60-cio kilometrowego odcinka trasy rowerowej na podstawie opracowanego dokumentu. Dzięki projektowi zawiąże się współpraca międzynarodowa pomiędzy miastami – dzielenie się dobrymi praktykami np. organizacja rajdów rower. Nastąpi wzrost wiedzy mieszkańców na temat bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia założonego celu, jakim jest promocja ruchu rowerowego na Ukrainie poprzez wymianę doświadczeń i pokazanie dobrych praktyk związanych z wykorzystaniem roweru jako środka komunikacji miejskiej oraz służącego do uprawiania turystyki rowerowej. Działania realizowane w projekcie podzielona zostały na VII etapów. Przewidziano wizytę studyjną na Ukrainie i w Polsce. Przedstawiciele Ukrainy będą brali udział w imprezach organizowanych w Gnieźnie z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu – masa krytyczna, rajd rowerowy, happening. Zapoznają się z realizacją polityki rowerowej na terenie powiatu – spotkania z samorządowcami, wezmą udział w szkoleniu dotyczącym możliwości pozyskiwania środków na finansowanie rozbudowy infrastruktury rowerowej.
Do realizacji celu głównego prowadzą cele szczegółowe:
Do realizacji celu głównego prowadzą cele szczegółowe:
- Zbudowanie koalicji na rzecz infrastruktury rowerowej – dobre praktyki z Gniezna (wspólne działania, oddolne naciski społeczne na władze samorządowe przyczyniające się do większego zainteresowania tematyką rowerową m.in. tworzenia infrastruktury rowerowej – tras rowerowych, miejsc postoju przy centrach handlowych, urzędach).
- Promocja ruchu rowerowego wśród mieszkańców – przeprowadzenie małej kampanii wzorem Gniezna (przekazanie doświadczeń związanych z prowadzenie kampanii dotyczącej promocji ruchu rowerowego oraz bezpiecznego poruszania się rowerzystów – petycje, ankiety, rajdy, masa krytyczna, audycje, happening).
Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie