Podczas ostatniego spotkania Klubu Dyskusji o Książce zajęliśmy się omówieniem książki hiszpańskiego autora Eduardo Mendozy o wdzięcznym tytule „Przygoda fryzjera damskiego”. Nie dla wszystkich owa przygoda, jak się okazało, była równie atrakcyjna. Po krótkim zapoznaniu się z postacią pisarza przeszliśmy do dyskusji na temat przeczytanego dzieła.
Co więcej znajdzie czytelnik w „Przygodzie fryzjera damskiego”? Otóż oprócz warstwy misternie utkanej zagadki kryminalnej Mendoza zawarł w swojej publikacji krytyczną analizę społeczeństwa hiszpańskiego. Bohaterowie książki z warstw rządzących i majętnych to osoby o wątpliwych zaletach moralnych i intelektualnych. Żeby tylko przytoczyć postać Prezydenta Barcelony, który delikatnie mówiąc nie zachwyca umiejętnościami logicznego myślenia. Pomimo miażdżącej ilości przykładów negatywnych udało się nam w powieści odnaleźć i postacie pozytywne. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że są nimi prostytutka oraz główny bohater, były pacjent zakładu dla psychicznie chorych. Owemu nieprzeciętnemu fryzjerowi poświęcę jeszcze chwilkę. Dla kilku z nas był on przykładem niesmacznej wręcz naiwności, inni do których zaliczam się i ja, odnaleźli w tym bardzo kiepskim fryzjerze optymizm i pogodę ducha, która w czasach kryzysu obecnie nas zniewalającego może być orężem na wagę złota.
Na okres wakacji, nie zawieszamy działalności. Zapraszamy na kolejne spotkanie 14 lipca (we wtorek) o godz. 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Omawiać będziemy dramat współczesnego pisarza polskiego Pawła Demirskiego pod tytułem „Niech żyje wojna!” Chętnych do udziału w dyskusji oraz tych, którzy z dziełem zapoznać się maja ochotę zapraszam do Wypożyczalni dla Dzieci po egzemplarze publikacji.
Magdalena Karpińska, kustosz BPMG