14 czerwca w Auli Kolegium Europejskiego w Gnieźnie odbyło się pierwsze otwarte spotkanie Gnieźnieńskiego Forum Kultury z dyrektorami placówek kulturalnych, artystami, animatorami, jak i ludźmi, którzy czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym Gniezna. Włodarze Miasta Gniezna i Powiatu niestety nie pojawili się osobiście na spotkaniu. Urząd Miejski reprezentował Dariusz Pajkert. Starosta niestety nie oddelegował swojego zwierzchnika. Pojawili się jedynie radni powiatowi.
Celem spotkania była poprawa jakości życia kulturalnego w Gnieźnie oraz ułatwienie organizatorom i artystom współpracy z samorządem i placówkami zajmującymi się kulturą.
Podczas spotkania omówione zostały następujące postulaty opracowane przez GFK:
- Zmiana godziny spotkań „KOMISJI PROMOCJI, KULTURY i TURYSTYKI” na godziny popołudniowe (np. 17.00, 18.00)
- Wydelegowanie przedstawiciela Gnieźnieńskiego Forum Kultury do „KOMISJI PROMOCJI, KULTURY i TURYSTYKI” przy Radzie Miasta oraz Radzie Powiatu.
- Utworzenie stanowiska urzędniczego (bądź też oddelegowanie z obecnej struktury na wyłączność), finansowanego jednocześnie przez miasto jak i starostwo, które pomoże pozyskać granty, napisać wnioski, rozliczyć je, pilotować, wyszukać.
- Zwiększona rola edukacji kulturalnej, aby szkoły przez kontakt z ludźmi kultury promowały ją wśród młodzieży (promocja w szkołach-radiowęzeł, oddelegowanie osoby ze szkoły do kontaktu z GFK, stworzenie promocyjnych cen biletów dla uczniów).
- Otwarcie się teatru i biblioteki (współdziałanie).
- Konsultacje GNIEŹNIEŃSKIEGO FORUM KULTURY przynajmniej raz w roku (m.in. przed ustalaniem budżetu miasta).
- Zacieśnienie współpracy między GFK a uczelniami wyższymi.
- Dyrektorzy różnych placówek (biblioteki, teatr, ośrodki kultury) powinni przedstawiać ogólny plan swoich działań, który mógłby być konsultowany. W planie takim uwzględniony powinien być „statutowo” udział organizacji pozarządowych w działalności tych placówek. Upublicznienie programu instytucji kulturalnej na cały rok.
- Konsultacja z GNIEŹNIEŃSKIM FORUM KULTURY zasad dofinansowania organizacji z konkursów dotyczących działań o charakterze kulturalnym organizowanych przez UM jak i Starostwo Powiatowe. (dlaczego w większości dostają OPP i związki kościelne?)
- Uczestniczenie w tworzeniu kryteriów przyznawania dotacji na kulturę.
- Udostępnienie SZCZEGÓŁOWYCH sprawozdań finansowych za poszczególne lata począwszy od roku 2001 do 2011 oraz przewidywany budżet na rok 2012 wszystkich placówek kulturalnych działających na terenie miasta Gniezna oraz imprez kulturalnych organizowanych i finansowanych przez miasto Gniezno (powołując się na ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2001 nr 112 poz. 1198)).
- Stworzenie punktu informacji kulturalnej (Gnieźnieński Informator Kulturalny). Ustalenie przepływu informacji pomiędzy placówkami i stworzenie jednej kulturalnej bazy danych. (strona + wersja drukowana)
- Wprowadzenie możliwości bezpłatnego umieszczania na słupach ogłoszeniowych i przystankach MPK plakatów reklamujących wydarzenia kulturalne, protesty i inicjatywy społeczne na terenie miasta Gniezna. (raz w miesiącu zamieszczany Gnieźnieński Informator Kulturalny w formacie minimum: 70×50 w widocznym miejscu)
- Dotacje dla organizacji pozarządowych działających na terenie miasta Gniezna na realizację zadań statutowych z zakresu kultury na poziomie 1% corocznych wydatków budżetowych miasta Gniezna, przeznaczanych na zadania w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
- Ułatwienie dostępu do infrastruktury kulturalnej (MOK, eSTeDe, teatr, MPPP) – pomoc w dostępie do sal, sprzętu, studia nagrań, pomoc prawna – mediacja GFK pomiędzy instytucjami kulturalnymi a osobami fizycznymi.
- Zachowanie w obecnej lokalizacji filii nr 9 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna lub w przypadku przenosin zachowanie identycznych warunków lokalowych, księgozbiorów oraz zatrudnionych pracowników.
- Promocja wydarzeń kulturalnych (lub turystycznych) przez bluetooth w centrum miasta. (informator w formie MMS na telefon komórkowy/komputer)
(Buk)