Fizyka zna 3 stany skupienia materii. Ale Kultura… ma ich aż 6! Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w I Królewskim Festiwalu Artystycznym w Gnieźnie od 11 do 13 maja i wspólnym odkrywaniu aż 6-ciu kulturalnych „stanów skupienia” Królewskiego Miasta. Na odważnych czekają koncerty, wystawy, spektakle, akcje artystyczne, happeningi, spotkania literackie oraz pokazy filmowe. Organizatorami festiwalu są Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury.
Festiwal to także znakomita okazja do zapoznania się z niezwykle bogatym dorobkiem gnieźnieńskich organizacji zajmujących się twórczo kulturą, w tym szczególnie niezależną i alternatywną, które współtworzą niezwykle bogaty program Festiwalu. Zatem będzie się działo!
A oto 6 stanów skupienia Kultury Królewskiego Gniezna:
MUZYKA
Już w piątek, 11 maja, czeka nas moc atrakcji. Na zaproszenie kolektywu Szajse Records w klubie Lokomotywa wystąpią dwa duety: Chmara Winter i Rebeka – czyli mocne bity polskiej muzyki alternatywnej. Ponadto przed występami gwiazd publiczność rozgrzeją: Stashov, Inpluzz, Rain, a swoje wizualizacje zaprezentuje vj Nazareth. W sobotni wieczór w klubie Młyn „królować” będą z kolei dźwięki spod znaku ska, reggae i punk, bowiem na zaproszenie Łukasza „LUPY” Lubczyńskiego wystąpią: gnieźnieński BIG UP oraz legendarny warszawski TRAWNIK. Wieczór pełen emocji pięknie podsumuje jeszcze występ formacji Ćwi|E|rćQ|La czyli Eliasza Gramonta i jego skrzypiec. Ostatniego dnia festiwalu Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie wystąpi na gnieźnieńskim Rynku, a w Miejskim Ośrodku Kultury studenci Instytutu Kultury Europejskiej zaprezentują premierowo recital „Ccgłop i baba a romantyczna o nich ballada”. Festiwal zakończą dwa niezwykłe koncerty, ponownie we Młynie: „Kobiet, których nie ma…” Teatru G@J oraz duetu KOPYT/KOWALSKI na zaproszenie Krytyki Politycznej oddział w Gnieźnie.
FILM
Miłośnicy X Muzy już w piątkowy wieczór powinni być usatysfakcjonowani. W Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentowane zostaną najlepsze filmy z trzech ostatnich edycji Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES. Zaraz potem spotkamy się z ekipą, która zrealizowała jeden z najciekawszych filmów niezależnych ubiegłego roku, czyli sławny dokument pt. „Tandemem przez pogranicze”. Akcent gnieźnieński z kolei podkreśli wyjątkowość tego filmowego wieczoru: zaprezentujemy filmy dokumentalne, które zostały zrealizowane przez uczestników warsztatów filmowych prowadzonych przez Piotra Robakowskiego. Cykl nosi nazwę „Kamera na kulturę!”, a filmy to: „Wyrwać się, by zaistnieć”, „Oczami innych”, „Życie to gra” oraz „G – jak Gniezno, K – jak kultura”.
TEATR
W sobotę, 12 maja, Królewskie Gniezno będzie świadkiem niezwykłych teatralnych wydarzeń. Do podziemi Klasztoru o. Franciszkanów zaprosi gnieźnieński Teatr wizji i medytacji „Czerwona główka”. Rynkiem zawładnie teatr Terminus a Quo, a następnie projekt „Parada masek” w reż. Jarka „Mixera” Mikołajczyka. Wieczorem w Miejski Ośrodku Kultury odbędzie się IV Noc Teatrów, a do wspólnej podróży zaproszą nas: teatr Krzyk z Maszewa (świetna „eksPLoracja”), Eliasz Gramont (monodram „Biję na alarm”), Dominika Miękus (etiuda „Biało – czarna”) oraz „last but not east” – teatr Horror Vacui z premierowym spektaklem „O flilifionca, która wierzyła w katastrofy” w reż. Pawła „Bąkola” Bąkowskiego.
SZTUKI PLASTYCZNE
Ten „stan skupienia” wystąpi w postaci wernisaży, akcji oraz niezwykłych projektów. Już pierwszego dnia, w piątek 11 maja, Teatr G@J zaprosi na wystawę prac Ewelicy Kaczmarek i Marcina Woźniaka pt.: „Teatr marzeń”, zaś chwilę później w Miejskim Ośrodku Kultury będziemy mogli podziwiać twórczość Sławomira Kuszczaka. Późnym wieczorem z kolei narybku weźmiemy udział w pierwszym z czterech projektów, realizowanych przez wybitnych artystów, profesorów Uniwersytetu artystycznego w Poznaniu. Jako pierwszy wystąpi prof. Piotr Tetlak. W sobotę świętować będziemy 15 lat Dużej Galerii MOK, a Łukasz Muciok zaprosi do wzięcia udziału w projekcie „Co nas wkurza”. Przez cały dzień swoje artystyczne projekty realizować będą profesorowie: Robert Bartel, Sławomir Brzoska oraz Wiesław Koronowski. Ostatniego dnia Festiwalu na poddaszu studia Braci Stube odbędzie się tajemniczy „wernisaż, którego nie było…”.
LITERATURA
W sobotę zapraszamy do wzięcia udziału w niezwykłej wystawie „A gdyby kto pytał to król w Gnieźnie też czytał” organizowanej przez Klub Dyskusji o Książce Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Z kolei w niedzielę Kuźnia Literacka organizuje spotkanie z pisarką Dorotą Sztaudynger-Żaczek, a Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku przypomni twórczość „księcia poetów” – Ignacego Krasickiego, pochowanego w gnieźnieńskiej Katedrze. Finał Festiwalu także nosi w sobie literacki pierwiastek, bowiem duet Szczepana Kopyta i Piotra Kowalskiego to niezwykła i wysokooktanowa mieszanka nowej poezji i muzyki.
FOTOGRAFIA
Siedmioro młodych gnieźnieńskich fotografików: Anna Farman, Izabela Budzyńska, Waldemar Lisiecki, Dawid Stube, Waldemar Stube, Dawid Liberkowski oraz Przemysław Jarosz wzięło udział w projekcie „Gnieźnianie AD 2012”. Ich zadaniem było sportretowanie wybranych mieszkańców naszego miasta. Ostatniego dnia Festiwalu zapraszamy na wystawę, która będzie podsumowaniem ich artystycznych poszukiwań…
PROGRAM DLA DZIECI
Festiwal nie zapomniał o najmłodszych mieszkańcach Królewskiego Miasta. W sobotę Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza na warsztaty „Dźwięki i smaki wczesnego średniowiecza”, zaś w niedzielę gnieźnieńska Dolina Pojednania zamieni się w Artystyczną Doliną, w ramach której odbędą się warsztaty plastyczne, taneczne, teatralne, muzyczne i lalkarskie. OSTEMPLUJ KULTURĘ!
Podczas Festiwalu zapraszamy mieszkańców Miasta Królów do niecodziennej zabawy. Podczas wszystkich festiwalowych wydarzeń będzie można otrzymać unikatową pieczątkę w specjalnym festiwalowym przewodniku. Kto zbierze minimum 15 takich pieczęci (czyli weźmie udział w minimum 15 wydarzeniach) otrzyma niezwykłe królewskie nagrody. Dystrybucja przewodników rozpocznie się już niebawem poprzez zaangażowane w organizację Festiwalu instytucje i organizacje. Zapraszamy do wspólnej zabawy – ostempluj kulturę!
Festiwal jest organizowany w ramach projektu Miasta Gniezna p.n. „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”, realizowanego w latach 2011-2012 i współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Głównym jego założeniem jest promocja Gniezna – Miasta Królów, miejsca przeprowadzenia pierwszych pięciu koronacji królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława II Szczodrego, Przemysława II oraz Wacława II i nierozerwalnie związanego z ideą początków państwa polskiego i władzy królewskiej.