23 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. To święto zostało zapoczątkowane uroczystością, która odbyła się 24 marca 2006 roku. Wtedy doszło do spotkania przedstawicieli Polski i Węgier, a także do odsłonięcia pomnika Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W uroczystości wzięli udział prezydent Węgier Laszló Sólyom i prezydent Polski Lech Kaczyński.
%20%5Bportal%5D.jpg)
Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej został ustanowiony przez Sejm RP w marcu 2007 roku.
Członkowie Koła Europejskiego przygotowali w swojej szkole 23 marca Dzień przyjaźni polsko-węgierskiej – mówi Małgorzata Tomczak.
Szkoła i sale były ubrane w barwy Węgier i Polski. Zaproszono Julię Graczyk, prezes Klubu Polsko – Węgierskiego działającego w Gnieźnie i współpracującego z naszą szkołą. Prezes powitała dyrektor szkoły Anna Wójcik – Starczewska, Rada Rodziców oraz uczniowie. Cała społeczność uczniowska wysłuchała audycji przygotowanej przez członków Koła Europejskiego. Następnie była lekcja na temat Republiki Węgierskiej prowadzona przez Julię Graczyk w klasie IV c i III a. Dzieci i sale do tych zajęć przygotowali wychowawcy tych klas: Ewa Bielanowska i Sławomir Gniewoski. W klasie I d i I c wspólnie z wychowawczyniami: Aldoną Lehmann i Ewą Jankowska, członkowie Koła Europejskiego przeprowadzili pogadankę zakończoną konkursem plastycznym „Flaga narodowa Węgier i Polski”. Zajęcia na temat Węgier w ramach zajęć Koła Europejskiego także przygotowała i prowadziła opiekunka koła, wspólnie z uczniami klasy VI c: Natalią Lampką i Mikołajem

Stopczyńskim. Podsumowaniem tych zajęć będzie konkurs wiedzy o Republice Węgier „Węgry bez tajemnic”.
To był super dzień – powiedział uczeń kl. VI c, Mikołaj Stopczyński.
Dowiedzieliśmy się m.in., że największym jeziorem Węgier jest jezioro Balaton. Węgry mają przepiękny Park Narodowy Aggtelek, w którym znajduje się jedna z największych jaskiń krasowych w Europie! To jaskinia Baradla. Węgry to królestwo papryki. Na Węgrzech jest aż 1000 gatunków! Najostrzejsza papryka jest 100 razy mocniejsza niż papryka chili. Miastem partnerskim Gniezna jest Esztergom. Dyrektor Anna Wójcik-Starczewska podziękowała Julii Graczyk za ciekawe lekcje i wieloletnią przyjaźń oraz wszystkim obecnym w tym dniu na spotkaniu za przygotowanie Dnia Węgierskiego w Szkole Podstawowej Nr 5, która jako pierwsza ze szkół podstawowych Gniezna nawiązała przyjaźń ze szkołą w mieście partnerskim Esztergom.
Koło Europejskie S.P. nr 5