W piątkowe południe na Rynku członkowie Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska częstowali gnieźnian zupą węgierską. W ten sposób chcieli przybliżyć mieszkańcom kulturę węgierską, ale przede wszystkim namówić do tego, by wzorować się na rządach obecnego premiera Węgier – Victora Orbana.
W połowie marca przedstawiciele Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska wybrali się do Budapesztu, by tam uczestniczyć w manifestacji popierającej rządy premiera Victora Orbana. Chcąc przybliżyć gnieźnianom sytuację na Węgrzech członkowie stowarzyszenia postanowili poczęstować mieszkańców zupą węgierską. Jak to w zupie węgierskiej, musi być dużo papryki, dużo mięsa, wszystko odpowiednio podsmażone, przyprawione i podane – mówi kucharz Rafał Jot. Zupa nie jest aż taka ostra, jest przyjemna w smaku. Staraliśmy się znaleźć przepis jak najbardziej zbliżony do przepisu węgierskiego. Mam nadzieję, że to się udało. Gnieźnianie, pomimo piątkowego postu z chęcią podchodzili do stoiska ziemi gnieźnieńskiej, by poczęstować się mięsną zupą węgierską.J.P.









