W Gnieźnie jest ich około dwustu, w tym kilkudziesięciu czynnych zawodowo. Ci związani z Organizacją Turystyczną „Szlak Piastowski” noszą czerwone koszulki z lednickim orłem na piersi i logo organizacji na plecach.
%20%5Bportal%5D.jpg)
Przewodnicy są wizytówką miasta i regionu. To, w jaki sposób zaprezentują miejsce, po którym oprowadzają często ma większy wpływ na to jak zostanie to miejsce odebrane i jak odwiedzający zachowają je w pamięci. Dlatego tak ważnym jest, aby byli to odpowiedni ludzie z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem gwarantujący dobry wizerunek miasta.
oczekiwaniom konsumentów – turystów, a te rosną z każdym rokiem.
Wykonywanie zawodu przewodnika turystycznego regulują przepisy ustawy o usługach turystycznych. Ten, który chce tym wymogom sprostać musi przejść kilkusetgodzinny kurs oraz zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności przed państwową komisją egzaminacyjną. Ale to dopiero początek drogi, bo jest to praca wymagająca nieustannego szkolenia i pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności. Ci, którzy poprzestają na zdanym egzaminie bardzo szybko „wypadają z obiegu”.
%20%5Bportal%5D.jpg)
Przewodnicy, o czym zapewne wie niewielu, mają także swoje święto: Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego. Święto zostało ustanowione podczas pierwszego międzynarodowego kongresu przewodników odbywającego się w Izraelu w 1985r. Tego dnia w wielu miastach odbywają się sympozja, konferencje i uroczystości. W Gnieźnie przewodnicy zamierzają się spotkać i odwiedzić groby tych spośród przewodnickiej braci, których już nie ma wokół nas. O godzinie 17.00 przewodnicy spotkają się na gnieźnieńskim Rynku, życząc sobie pomyślności w kolejnym sezonie turystycznym.
Szlak Piastowski