Poniżej publikujemy treść odpowiedzi na apel Ruchu Palikota dotyczący wyznaczenia miejsc parkingowych w centralnej części miasta.
Marcin Sklepowy
Zarząd Klubu Ruchu Palikota
w powiecie gnieźnieńskim
W nawiązaniu do Pana apelu skierowanego do Starosty Gnieźnieńskiego w dniu 3.01.2012 w sprawie wyrażenia zgody na wjazd i postój na Rynku oraz deptaku na ul. Chrobrego dla pojazdów osób posiadających kartę parkingową osoby niepełnosprawnej informuję, że problem ten był wnikliwie analizowany w trakcie prac nad projektem stałej zmiany organizacji ruchu w centralnej części miasta Gniezna. Opracowanie tego projektu trwało wiele miesięcy i było oparte na obserwacjach i pomiarach ruchu. Proces opracowania i wdrożenia tego projektu został przedstawiony w piśmie Prezydenta Miasta Gniezna z dn. 2.01.2012. Informuję, że podzielamy stanowisko i wyjaśnienia przedstawione w w/w piśmie. Dodatkowo wyjaśniamy, że dla osób niepełnosprawnych są obecnie wyznaczone w centrum miasta 42 miejsca do bezpłatnego parkowania. W sezonie przez kilka miesięcy na Rynku i deptaku funkcjonują ogródki i odbywa się intensywny ruch pieszych. Często są to duże, zorganizowane grupy dzieci, młodzieży i dorosłych tak z kraju jak i z zagranicy. Ponadto zauważyć należy, że w obszarze Rynku i deptaku nie ma praktycznie obiektów jak np. szkoły lub inne instytucje publiczne obsługujące duże ilości interesantów. Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dla pieszych w strefie zamieszkania uważamy, że wyznaczenie miejsc do parkowania jest niezasadne.
Roman Kurowski









