Rajd rowerowy na rzecz Tybetu to inicjatywa stworzona przez nieformalna grupę Studenci dla Wolnego Tybetu w Warszawie. Projekt opiera się na współpracy między społecznością tybetańską oraz polską. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat obecnej sytuacji w Tybecie oraz zwiększenie poparcia dla sprawy tybetańskiej wśród Polaków. W Gnieźnie uczestnicy rajdu będzą przejeżdżać 20 lipca. Tego dnia w eSTeDe odbędzie się spotkanie z Tybetańczykami.

Organizatorzy starają się trafić do jak najszerszej liczby osób poprzez spotkania z lokalnymi mediami i politykami, studentami, uczniami i innymi osobami zainteresowanymi. Każdy może stać się częścią tego projektu. Organizację wspierają: Program Tybetański fundacji Inna Przestrzeń oraz Stowarzyszenie Społeczności Tybetańskiej w Polsce. Organizatorzy liczą na pomoc i wsparcie finansowe od ludzi dobrej woli. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do włączenia się w działania.
Tybet:
Tybet był niepodległym państwem przed chińską inwazją w 1949 roku. Od 1959 roku do chwili obecnej jest państwem znajdującym się pod Chińską okupacją. Wydarzenia te zmusiły duchowego i politycznego przywódcę Tybetu, XIV Dalajlamę do ucieczki do Indii. W Tybecie od początku okupacji do dnia dzisiejszego łamane są podstawowe prawa człowieka. Rząd chiński jest zdeterminowany do pozbycia się wszelkich przejawów tożsamości Tybetańskiej, by uniemożliwić tym samym sprzeciw wobec stosowanej przez siebie polityce. W Tybecie nie ma wolności politycznej ani religijnej, prawo do edukacji również nie jest respektowane, w związku z czym kultura tybetańska powoli zanika. W marcu bieżącego roku Dalajlama wykonał duży krok w stronę demokratyzacji tybetańskiego rządu na uchodźstwie. Dalsze wspieranie tybetańskiego narodu w dążeniu do wolności stało się możliwe dzięki przekazaniu politycznej roli władzy na uchodźstwie premierowi wybieralnemu w demokratycznych wyborach. Zmiana ta stała się wielką inspiracją dla Tybetańczyków oraz popierających ich ludzi w walce o wolność.
Dalajlama, Tybetańczycy oraz wspierający ich ludzie z całego świata domagają się respektowania podstawowych praw człowieka na terenie Tybetu, walczą o godne warunki do życia, prawo do edukacji, o możliwość zachowania tożsamości autochtonicznych mieszkańców Tybetu.
eSTeDe