Prawie każdy mieszkaniec Gniezna i okolic pamięta kręgi w zbożu (piktogramy), które kilka lat temu powstawały na wylatowskich polach. Według ufologów piktogramy powstawały za sprawą zjawisk nadprzyrodzonych. Wylatowo odwiedziły wtedy tysiące ludzi.
O książce
Akcja rozpoczyna się w Wylatowie w noc 21 lipca 2000 roku, typowymi wtedy zjawiskami. Zaniki obrazu telewizyjnego, dziwne światłą i błyski za oknami, ujadanie psów, a rano…
W Katedrze Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu kończy wykład młody, dość kontrowersyjny profesor Aleksander Zoll. Do profesora podchodzi dojrzały, dystyngowany mężczyzna, który przedstawia się jako Ksawery Nowicki, bankier, ale także antykwariusz. Stara się on zainteresować fizyka kręgami zbożowymi, które powstały w odległym o kilkadziesiąt kilometrów, podmogileńskim Wylatowie. Naukowiec daje się namówić na krótką rozmowę…
Akcja powieści rozwija się dynamicznie, jest przeplatana wieloma autentycznymi zdarzeniami, które miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. Zahacza także o wątki znane powszechnie wszystkim zainteresowanym ufologią. Pojawiają się znane kręgi zbożowe z Grasdorfu z 1991, pod którymi znaleziono metalowe płytki związane z piktogramem. Pojawia się także Riese, budowany w czasach II wojny światowej w Górach Sowich kompleks podziemnych tuneli, sztolni i fabryk, których docelowe przeznaczenie nie jest do końca znane…
Horyzont Zdarzeń
Innymi słowy, jest to granica w czasoprzestrzeni, po przekroczeniu której prędkość ucieczki dla dowolnego obiektu i fali przekracza prędkość światła. I żaden obiekt, nawet światło emitowane z wnętrza horyzontu, nie jest w stanie opuścić tego obszaru. Wszystko, co przenika przez horyzont zdarzeń od strony obserwatora, znika.
Wylatowo
Patronat nad książką obejmuje wylatowo.pl.