To największe zewnętrzne dofinansowanie w historii Pierwszej Stolicy Polski. Prezydent Michał Powałowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Jacek Karnowski, oficjalnie podpisali dziś w Grudziądzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości umowę na realizację kompleksowego projektu, który odmieni oblicze miasta.
Dzięki środkom z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, Gniezno otrzyma aż 80 milionów złotych na walkę ze skutkami zmian klimatu i poprawę jakości życia mieszkańców. Przypomnijmy, że wszystkie zaplanowane działania zostaną sfinansowane w 100% ze środków zewnętrznych. Fundamentem projektu jest zagospodarowanie wód opadowych, na które przeznaczono ponad 33 miliony złotych. Doświadczenia z nawałnic w 2017 i 2024 roku pokazały, że obecny system nie jest wydolny.
Miasto od lat znajduje się na granicy suszy na miejskiej wyspie ciepła i zagrożenia podtopieniami. Mieszkańcy ratowali majątek, zdrowie, a nawet życie – podkreślono w dokumentacji projektowej.
Inwestycja obejmie budowę kolektorów deszczowych m.in. w ulicach Paczkowskiego, Chudoby i Kwiatowej oraz w rejonie Parku Miejskiego i ul. Chrobrego. To działanie pozwoli na skierowanie nadmiaru deszczówki z centrum miasta, w tym Parku Miejskiego, do jeziora Winiary. Co ważne na wszystkich ulicach, na których realizowana będzie inwestycja powstanie nowa nawierzchnia. W niektórych przypadkach, na przykład ulicy Paczkowskiego, jest już ogłoszony przetarg na realizację zadania.
Kluczowe elementy to:
- Rewitalizacja Parku Miejskiego (19 mln zł): Powstaną nowe ścieżki przepuszczalne, tysiące nowych nasadzeń, toaleta, mosty nad stawami oraz kładka pieszo-rowerowa, a także ogród społeczny. Park zyska więc nie tylko nowy wygląd ale i nowe funkcje.
- Centrum Edukacji Ekologicznej „Stara Palmiarnia” (10 mln zł): Nowoczesna przestrzeń warsztatowa i multimedialna z miejską pasieką na dachu, dedykowana wszystkim pokoleniom gnieźnian. Będzie to miejsce nowoczesnej edukacji ekologicznej, w postaci warsztatów czy zajęć.
- Mobilność miejska (7,5 mln zł): Integracja ścieżek rowerowych, która połączy części już istniejące z tymi zupełnie nowymi, oraz montaż 20 nowoczesnych wiat przystankowych – w tym 10 z „zielonymi dachami” i 10
z panelami fotowoltaicznymi.
Projekt skupia się także na elementach społecznych. Ponad 4 miliony złotych trafi na utworzenie Centrum NGO „Tu mieszkam, tu działam”, a kolejne środki zasilą Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne oraz programy wsparcia doradztwa zawodowego dla młodzieży. Dla mieszkańców przygotowano także konkurs grantowy „Zieleń dla miasta”, w którym organizacje pozarządowe będą mogły zdobyć fundusze na własne mikro-projekty ekologiczne.
Dziś nowoczesne miasto to nie tylko drogi, to przede wszystkim jakość życia Zieleń, dostęp do wody, czyste powietrze, miejsca do wypoczynku, edukacja ekologiczna – to są czynniki, które decydują o tym, czy miasto się rozwija, czy traci mieszkańców. Można powiedzieć, że „Gniezno klimatycznie” to projekt, który łączy trzy poziomy: po pierwsze – reagujemy na zagrożenia, które już dziś odczuwamy, po drugie – przygotowujemy miasto na przyszłość, a po trzecie – zmieniamy sposób myślenia o tym, czym w ogóle jest rozwój miasta. Czy to jedna z największych potrzeb Gniezna? Jestem przekonany, że tak. Bo jeśli chcemy, aby nasze miasto było bezpieczne, zielone, nowoczesne i przyjazne do życia – to właśnie od takich działań musimy zacząć – mówił podczas podpisania umowy prezydent Powałowski.
Dzięki rekordowym wsparciu ze strony Funduszy Szwajcarskich, Gniezno ma szansę stać się miastem nie tylko dobrym do życia, ale odpornym na zmiany klimatu.






































2 komentarze
Żebraki .
Takie nowoczesne miasto, ze kazdy kto kumaty to zawija sie stad! A wy tu jakies kocopoly wypisujecie.
Miasto bez jakis konkretnych zakladow, markety i koscioly tylko. Gniezno juz nie czeka nic dobrego.