Znamy zwycięzców konkursu studenckiego, który Miasto Gniezno organizowało z organizowaliśmy wspólnie z Politechniką Poznańską. To duet z III roku Wydziału Architektury Adrianna Jankowiak i Tomasz Zioło.
Miasto Gniezno wspólnie z Politechniką Poznańską, Wydziałem Architektury zorganizowało konkurs studencki, którego tematem jest Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania terenów zielonych stanowiących otoczenie Jeziora Winiary w Gnieźnie. Jest to już druga edycja konkursu organizowanego wspólnie z Politechniką Poznańską. Na podstawie prac konkursowych z 2017 roku został zagospodarowany teren w dolinie Pojednania (obecny plac zabaw) oraz skwer u zbiegu ulic Lecha i Chrobrego (teren przed dawnym kinem Polonia). W tym roku na konkurs zostało zgłoszonych 47 projektów zrealizowanych przez studentów architektury III roku studiów pierwszego stopnia jak i studentów I roku studiów drugiego stopnia.
Celem Konkursu było wypracowanie optymalnej koncepcji urbanistycznej zagospodarowania terenów zielonych, uwzględniającej potrzeby obecnych i przyszłych mieszkańców miasta Gniezna. Studenci w ramach konkursu wykonali analizy w kontekście sportowo – rekreacyjnego wykorzystania tych terenów, poprawy jakości przestrzeni publicznej wraz z poprawą jakości życia mieszkańców sąsiednich terenów mieszkaniowych. Przestrzeń obejmująca otoczenie Jeziora Winiary ma stanowić uzupełnienie sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i dedykowana ma być przede wszystkim mieszkańcom Osiedla Winiary usytuowanego po północnej stronie jeziora jak i Osiedli Ustronie i Tysiąclecie usytuowanych po południowej stronie jeziora. Kolejnym ważnym aspektem, nad którym pracowali studenci były aspekty środowiskowe polegające m.in. na uwzględnieniu rozwiązań retencjonujących wodę oraz rozwiązań zapewniających właściwą pielęgnację zieleni w okresie suszy. Rozwiązania koncepcyjne mają zakładać wielofunkcyjność analizowanego obszaru, kłaść nacisk na rozwiązania zacieśniające więzi społeczne, powinny proponować rozwiązania przyszłościowe, jak powinien wyglądać „park miejski” za 20-30 lat.
Zwycięska praca zakłada przede wszystkim: wybudowanie pomostu łączącego Tysiąclecie i Winary, zagospodarowanie dawnej plaży wojskowej, zbudowanie tzw. muru oporowego na obecnej plaży, który zatrzyma wypłukiwanie brzegu, zdarzające się obecnie przy nawalnych deszczach, oddzielenie komunikacji pieszej od rowerowej oraz wybudowanie kilku pomostów rekreacyjnych. Zwycięska koncepcja być może w przyszłości będzie wykorzystana przy pracach rewitalizacyjnych na tym terenie.
Pozostali nagrodzeni i wyróżnieni:
- II miejsce: Patrycja Gawrecka i Maksymilian Gajewski
- III miejsce: Miriam Michalczuk i Karolina Mikulska
- I wyróżnienie: Natalia Miszkiewicz i Miłosz Mikołajczyk
- II wyróżnienie: Olga Kuberczak, Sandra Mazgiejko i Wiktoria Kilijanek
Zapraszamy mieszkańców na wystawę prac konkursowych w dniach 6-7 marca w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz w dniu 8 marca w godzinach od 10:00 do 14:00 do stolicy Experymentu przy ul Słowackiego w Gnieźnie.