Praca w samorządzie to nie tylko administracja, ale przede wszystkim codzienna troska o rozwój regionu i poprawę jakości życia mieszkańców. Jakie wyzwania stoją przed Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego? Jakie decyzje mają realny wpływ na infrastrukturę, edukację i komunikację z mieszkańcami? O priorytetach, trudnościach i sukcesach w pracy na szczeblu powiatowym opowiada Ewa Barłoga-Purol – etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.
Jakie były Pani pierwsze wyobrażenia o pracy w Zarządzie Powiatu Gnieźnieńskiego i na ile rzeczywistość je zweryfikowała?
Obejmując stanowisko w Zarządzie Powiatu Gnieźnieńskiego, miałam świadomość, że będzie to praca wymagająca zaangażowania, umiejętności zarządzania oraz współpracy z wieloma środowiskami. Rzeczywistość potwierdziła te oczekiwania, ale jednocześnie pozytywnie zaskoczyła mnie otwartość i profesjonalizm pracowników. Codzienna praca w samorządzie to dynamiczne wyzwania, ale także ogromna satysfakcja z realnego wpływu na sprawy lokalne.
Które aspekty pracy w samorządzie okazały się największym wyzwaniem, a które sprawiają Pani największą satysfakcję?
Największym wyzwaniem jest konieczność godzenia oczekiwań mieszkańców z możliwościami budżetowymi powiatu. Każda decyzja wymaga dogłębnej analizy i współpracy z różnymi podmiotami. Największą satysfakcję daje jednak widoczny efekt tych decyzji – poprawa infrastruktury, realizacja projektów edukacyjnych, wsparcie dla lokalnych przedsięwzięć, czy po prostu usprawnienie pracy podległych wydziałów.
Jakie konkretne cele i priorytety wyznaczyła sobie Pani na początku kadencji i jak ocenia Pani postępy w ich realizacji?
Od początku kadencji zależało mi na wzmocnieniu współpracy między administracją powiatową, a mieszkańcami i przedsiębiorcami. Priorytetem jest poprawa samej komunikacji oraz skuteczniejsze pozyskiwanie środków zewnętrznych na rozwój powiatu – jest to aspekt, na który duży nacisk kładzie Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego i sądzę, że efekty tej pracy są widoczne.
Dzięki naszym wspólnym działaniom oraz zaangażowaniu wielu osób, być może udała się pozyskać środki z NFOŚiGW w kwocie ponad 5,5 mln PLN, które przeznaczone będą na termomodernizację szkół. Złożone wnioski zostały pozytywnie ocenione pod kątem kryteriów horyzontalnych i szczegółowych. Poza tym procedowane są projekty na doposażenie czterech ekopracowni dla powiatowych placówek oświatowych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem i nasze wnioski otrzymają dofinansowanie, będą to kolejne środki pozyskane dla mieszkańców naszego powiatu.
Często mówi się, że samorząd to „pierwsza linia kontaktu” obywatela z władzą. Jakie są Pani spostrzeżenia na temat oczekiwań mieszkańców wobec lokalnych władz?
Mieszkańcy oczekują sprawnej komunikacji i szybkiego reagowania na ich potrzeby. Dlatego stawiam na otwartość i dostępność – regularne spotkania, konsultacje społeczne i przejrzystą politykę informacyjną.
Jedną ze sfinalizowanych tego rodzaju inwestycji jest uruchomienie w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie tzw. Urzędomatu – urządzenia zaprojektowanego z myślą o usprawnieniu obsługi mieszkańców oraz dostosowaniu usług do ich potrzeb. Urzędomat umożliwia odbiór dowodów rejestracyjnych w sposób szybki i wygodny. Działa na podobnej zasadzie co popularne paczkomaty. Umożliwia odbiór dokumentów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności wchodzenia do budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług publicznych oraz realizacji idei „Smart Cities”, mającej na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w administracji i poprawę standardu życia mieszkańców.
Planowane są kolejne prace modernizacyjne w Wydziale Komunikacji i Transportu, które w naszej ocenie pozwolą na usprawnienie pracy i zwiększenie jego dostępności dla mieszkańców.
Czy w pracy na szczeblu powiatowym można podejmować decyzje, które mają realny wpływ na codzienne życie mieszkańców? Może podać Pani konkretne przykłady?
Tak, każda decyzja dotycząca infrastruktury, edukacji czy ochrony zdrowia ma bezpośredni wpływ na mieszkańców. Przykładem może być przyznane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do projektowanej przez nas przebudowy drogi na odcinku Osiniec – Lubochnia. Jest to kwota oscylująca na poziomie ponad 7 milionów złotych. Podkreślenia wymaga fakt, że jest to największe dofinansowanie, jakie do tej pory Powiat Gnieźnieński otrzymał z tego funduszu.
Czy są kwestie, które – mimo Pani zaangażowania – trudno jest zmienić? Co stanowi największą barierę dla wprowadzania nowych rozwiązań?
Największą barierą bywa ograniczony budżet oraz procedury administracyjne. Niemniej jednak dążymy do efektywnego wykorzystywania dostępnych środków i pozyskania dodatkowego finansowania. To dzięki wysiłkom i zaangażowaniu pana Starosty i całego Zarządu w pozyskanie środków zewnętrznych, możemy obecnie realizować wiele projektów, które wcześniej były poza zasięgiem. Tylko współpraca na poziomie lokalnym, jak i centralnym, umożliwia nam rozwój usług dla naszych mieszkańców.
Co chciałaby Pani, aby mieszkańcy Gniezna i powiatu wiedzieli o Pani pracy i podejmowanych decyzjach?
Chcę, by mieszkańcy mieli świadomość, że każda decyzja podejmowana przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego jest wynikiem rzetelnych analiz i troski o rozwój regionu. Cały czas poszukujemy środków, jak i rozwiązań wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców. Mamy świadomość, że jesteśmy dla ludzi i chcemy, aby wszystkim wspólnie dobrze się żyło w naszym powiecie. Zapraszam do dialogu i współpracy – razem możemy osiągnąć więcej.
2 komentarze
Pokaż c ycki!
Czy to artykuł sponsorowany?