Jak co roku w grudniu Rada Miasta Gniezna podejmuje budżet na kolejny rok. W propozycji Prezydenta Gniezna wydatki wyniosą 445 milionów, dochody natomiast 419 milionów, w tym środki zewnętrzne w przyszłym roku będą wynosiły ponad 37 milionów złotych.
Budżet miejski, choć trudny – jest skonstruowany w taki sposób, aby zaspokoić możliwie jak najwięcej potrzeb. Brakująca w budżecie kwota zostanie uzupełniona dofinansowaniami, wolnymi środkami oraz kredytem konsolidacyjnym. Nieocenione są w tej kwestii środki zewnętrzne dzięki którym możliwe jest realizowanie inwestycji. W 2025 roku budżet miasta zasili aż 37 milionów zewnętrznych dofinansowań.
Przyszłoroczne inwestycje będą bardzo różnorodne, co zapewni zrównoważony rozwój miasta – będziemy realizować inwestycje drogowe, jak choćby ulica Wierzbiczany, ale także związane ze środowiskiem i retencją – to w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Nie zabraknie budowy infrastruktury społecznej – takiej jak projekt kolejnego bloku przy ulicy Cymsa, czy projekt schroniska dla bezdomnych. Gminy obecnie znajdują się w trudnym położeniu – jest to spowodowane oczywiście inflacją. Tutaj należy wspomnieć także o sposobie finansowania samorządów, który od 2021 roku systematycznie niszczył finanse gmin – co w dalszej perspektywie wpłynęło na możliwości obecnego budżetu Miasta Gniezna. Biorąc pod uwagę te czynniki – prezentowany dziś przeze mnie projekt budżetu to najbardziej optymalne rozwiązanie – mówi Prezydent Michał Powałowski.
Według przedstawionego budżetu, na inwestycje Urząd przeznaczy w przyszłym roku łącznie ponad 56 milionów złotych.
Ulica Wierzbiczany doczeka się remontu – to największa przyszłoroczna inwestycja, która będzie kosztować ponad 17 milionów złotych. Na kompleksowy remont miasto ze swojego budżetu przeznaczy nieco ponad 7 milionów złotych.
Oprócz ulicy Wierzbiczany, nowej nawierzchni doczeka się ulica Dąbrówki, powstanie tam nowa nakładka. Koszt tej inwestycji to 1,5 miliona złotych.
W 2025 roku rozpoczną się przygotowania do przebudowy przejazdu na Dalkach. Na początek powstanie koncepcja tej przebudowy wraz z dokumentacją, co ma kosztować 160 tys. zł. To zadanie będzie realizowane przez 4 samorządy: Miasto Gniezno, Powiat Gnieźnieński, gminę Gniezno i gminę Czerniejewo.
Kolejny rok z rzędu będzie realizowana wymiana źródeł ciepła w miejskim zasobie – na ten cel przeznaczone jest pół miliona złotych.
W 2025 roku do Gniezna trafi kolejne 5 autobusów elektrycznych, za które miasto zapłaci 13, 5 miliona złotych, w tym przypadku dofinansowanie wyniesie niemal 10 milionów złotych.
Miasto Gniezno konsekwentnie stawia na inwestycje związane z adaptacją do zmian klimatu. W roku 2025 rozpocznie się budowa zielonego skweru przy ulicy Słomianka wraz z budową kanalizacji deszczowej ulic Słomianka, Jeziorna i Tumska, odbrukowanie i zagospodarowanie małą architekturą fragmentu ulicy Tumskiej, wykonanie parku kieszonkowego między ulicą Dworcową a Kościuszki, modernizacja skweru na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Zapoczątkowane będą także prace nad budową kanalizacji pozwalającej na wykorzystanie wód opadowych z budynki Przedszkola nr 8. Koszt wszystkich inwestycji w ramach ZITu w 2025 roku wyniesie ponad 13 milionów złotych, z czego dofinansowanie będzie wynosić 11 milionów.
Również w ramach ZiTu w 2025 roku będą realizowane działania edukacyjne w Stolicy eXperymentu – skorzystają z nich dzieci z całego powiatu. Tutaj kwota opiewa na ponad 2 miliony złotych, z czego dofinansowanie wynosi niemal 1,5 miliona – a pozostała kwota tego zadania jest podzielona na wszystkie samorządy uczestniczące w projekcie.
Nowy wygląd zyska Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gnieźnie – powstaną nowe, ocieplane boksy dla zwierząt i nowy budynek socjalny ze szpitalem dla zwierząt. Koszt inwestycji wyniesie 4 miliony złotych, z czego 2 miliony miasto pozyskało w ramach programu Polski Ład.
Remontów doczekają się obiekty sportowe – tutaj należy wspomnieć o modernizacji boiska hokejowego przy ulicy Sportowej, jego koszt to 2 miliony złotych, z czego o połowę tej kwoty miasto zabiega w ramach programu ministerialnego. Orlik przy ulicy Biskupińskiej także zostanie gruntownie odnowiony – koszt tego działania wyniesie milion złotych – połowę tej kwoty pozyskane zostało z programu Moje boisko. ORLIK 2012. Edycja 2024.
W ramach budżetu obywatelskiego Urząd Miejski będzie realizował 4 projekty – jeden duży – Królewska Tężnia Solankowa – której koszt został wyceniony na 640 tysięcy złotych, oraz 3 małe: “Pomóż poprawić życie kota bezdomnego w Gnieźnie”, 2025 książek do Biblioteki – zakup nowości wydawniczych oraz Remont siedziby Hufca ZHP Gniezno.
W przyszłorocznym budżecie nie może zabraknąć środków na obchody rocznicy Milenium Koronacji Królewskich. Miasto zrealizuje plenerowe widowisko historyczne, na które przeznaczy 3 miliony złotych, z czego dwa otrzyma w ramach dofinansowania do Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Urząd dofinansuje także organizację Zjazdu Gnieźnieńskiego kwotą 50 tysięcy złotych.
Jeden komentarz
Budowa dzisiaj tężni solankowej to tylko pogłębianie dodatkowych wydatków. Budowa to jedno. Jeszcze trzeba to utrzymać.