Samorządowiec, Poseł na Sejm III, V, VI, VII i VIII kadencji i senator RP – Paweł Arndt oraz współtwórca Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie, filolog klasyczny, historyk idei, eseista, tłumacz poezji łacińskiej i badacz historii Gniezna – prof. dr hab. Aleksander Wojciech Mikołajczak odebrali z rąk Starosty Tomasza Budasza oraz starostów gnieźnieńskich, piastujących urząd od 1999 roku – Nagrodę Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego.
Wyróżnienia wręczono, podczas dorocznej gali, zorganizowanej przez Powiat Gnieźnieński 22 listopada, w wyjątkowych wnętrzach audytorium Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. Wyjątkowy wieczór uświetnił znakomity duet harfy i skrzypiec Glam Duo w składzie Michał Zator i Basia Szelągiewicz. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku, charakterystyczną statuetką orła, mogą zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby – z powiatu gnieźnieńskiego oraz spoza jego granic. Kandydatów do nagrody typują oraz ostatecznie wybierają tylko i wyłącznie członkowie Kapituły, którą tworzą:
– Teresa Marciniak – żona śp. Jacka Marciniaka, Starosty Gnieźnieńskiego, w I kadencji samorządu powiatowego w latach 1999-2001;
– Krzysztof Ostrowski – Starosta Gnieźnieński w I kadencji samorządu powiatowego, w latach 2001 – 2002 oraz III kadencji w latach 2006 – 2010;
– Jacek Kowalski – Starosta Gnieźnieński w II kadencji samorządu powiatowego, w latach 2002 – 2006;
– Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński w IV kadencji samorządu powiatowego, w latach 2010 – 2014;
– Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński w V kadencji samorządu powiatowego, w latach 2014 – 2018;
– Piotr Gruszczyński – Starosta Gnieźnieński w VI kadencji samorządu powiatowego, w latach 2018-2024;
– Tomasz Budasz – obecny Starosta Gnieźnieński (przewodniczący Kapituły).
Decyzją Kapituły, pierwszym z laureatów nagrody za rok 2023 został Senator Paweł Arndt. Urodził się 21 stycznia 1954 roku w Gnieźnie. Wychowywał się w środowisku ceniącym sobie tradycyjne cechy wielkopolan: pracowitość, rzetelność, uczciwość oraz otwartość na potrzeby drugiego człowieka. W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, otrzymując tytuł zawodowy inżyniera budownictwa lądowego ze specjalnością w zakresie budownictwa miejskiego i przemysłowego. W latach 1977-1990 pracował na budowach w Gnieźnie. W latach 1990-1998 był radnym Rady Miasta Gniezna, a następnie zastępcą Prezydenta Gniezna. W latach 2002-2005 przewodniczył Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego. Poseł na Sejm III, V, VI, VII i VIII kadencji, a także senator RP. Jako poseł Sejmu RP VI kadencji przewodniczył Komisji Finansów Publicznych. Wielki orędownik tworzenia w Gnieźnie uczelni wyższych, czego efektem jest powołanie w 2000 roku Collegium Europaeum Gnesnense Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego dyrektorem administracyjnym pozostawał w latach 2001-2019. W działalności parlamentarnej zawsze aktywnie promował inicjatywy podejmowane przez lokalnych samorządowców, wspierając między innymi tworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gnieźnie, a także pozyskiwanie środków finansowych na budowę hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki. Jak sam wielokrotnie przyznawał, kierując się słowami Tadeusza Mazowieckiego: „Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić”, w życiu zawodowym wyznawał zasadę, że zawsze warto prowadzić dialog, który buduje, a nie niszczy, łączy, a nie dzieli. Prywatnie mąż, ojciec dwóch córek oraz szczęśliwy dziadek trojga wnucząt. Miłośnik tenisa ziemnego i jazdy na rowerze. Karierę zawodową zakończył pełniąc mandat senatora Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.
Laureatem nagrody GKOB ogłoszono również prof. dra hab. Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka – filologa klasycznego, historyka idei i badacza cywilizacji, eseistę, tłumacza poezji łacińskiej. Urodził się w 1957 roku. Od ponad 30 lat związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 roku otrzymał magisterium z filologii klasycznej, a następnie w 1990 roku doktoryzował się na podstawie rozprawy pt. Antyk w poezji Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1998 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, przedstawiając pracę „Łacina w kulturze polskiej”. Od 1999 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z uwagi na swoje zainteresowania literaturą łacińską tworzoną w Chinach – prekursor nowej dziedziny badań zwanej sinolatynistyką. W działalności naukowej koncentruje się ponadto na zagadnieniach transferu idei i dialogu międzykulturowego. Bada także związki oraz kontakty Europy i Chin w dobie nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odegrali w tym procesie Polacy. Autor ponad dwustu prac, w tym dziewięciu monografii naukowych, dziesięciu książek popularnonaukowych i eseistycznych, a także artykułów naukowych oraz popularnonaukowych opublikowanych w Polsce i za granicą, w językach: francuskim, angielskim, ukraińskim, bułgarskim, chorwackim oraz chińskim. W latach 1993–1999 prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz w latach 2000-2008 dyrektor „Collegium Europaeum Gnesnense” UAM w Gnieźnie, którego był również współtwórcą. Od 2003 roku kieruje Międzyobszarowymi Indywidualnymi Studiami Humanistycznymi na UAM, a od 2010 roku również Pracownią Humanistycznych Studiów Interdyscyplinarnych. Należy do kilku towarzystw naukowych, będąc m.in. członkiem z wyboru mediolańskiej „Academia Ambrosiana”. Współpracownik redakcji krajowych i międzynarodowych czasopism naukowych, w tym założyciel i redaktor naczelny „Fundamenta Europaea”. Doctor Honoris Causa: College of Turism w bułgarskim Błagojewgradzie oraz Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny w Humaniu. Uhonorowany między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odznaką honorową „Za zasługi dla miasta Gniezna”. Laureat Nagrody im. św. Brata Alberta.
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego ma charakter prestiżowy. Przyjmuje postać odlanej z brązu statuetki oraz srebrnego pinsa i legitymacji, podpisanej przez członków Kapituły.
Laureaci nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego za lata 2012-2023:
– śp. Helena Kowalewska i śp. prof. Stefan Jurga
– Arcybiskup Henryk Muszyński i prof. Jerzy Strzelczyk
– Michał Bernard Wojtczak i Łukasz Kuropaczewski
– Renata Szarzyńska i Jacek Weiss
– Maria Chwiałkowska-Grygiel i dr. Justus Werdin
– Leszek Jan Chudzik i prof. Józef Bogdan Garbarczyk
– dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt i śp. dr Marian Fluder
– dr Bogdan Trepiński i Jerzy Andrzejewski
– prof. dr hab. Leszek Mrozewicz i dr Andrzej Główka
– Mariusz Borowiak i prof. dr hab. Paweł Soroka
– Siegmund Paul Trebschuh i Tadeusz Panowicz
– Paweł Arndt i prof. dr hab. Aleksander Wojciech Mikołajczak.