Osoba blisko związana z Centrum Medycznym Log-Med, która zgodziła się rozmawiać z naszą redakcją pod warunkiem anonimowości, rzuca nowe światło na proceder fałszywych wizyt dzieci z Przedszkola nr 15. Jak przyznała, skala zjawiska była zbyt duża, by mogła ujść uwadze pracowników placówki.
Przynajmniej połowa personelu wiedziała o tych nieprawidłowościach – podkreśliła. Jeśli jedno dziecko miało wpisanych ponad 70 wizyt, to jest prawie niemożliwe, żeby ktoś tego nie zauważył. Wszyscy wiedzieli, co się dzieje. Ktoś te wizyty musiał wpisywać, ktoś inny je rozliczał, a jeszcze inna osoba pilnowała całego procesu. Mówimy tu o ponad 80 dzieciach z jednego przedszkola i o procederze trwającym ponad rok. To oznacza, biorąc pod uwagę pięciodniowy tydzień pracy, bez jakichkolwiek dni wolnych, w tym ferii i wakacji, że tygodniowo wpisywano 13 fikcyjnych wizyt. Tak naprawdę musiało być tego więcej.
Wskazała również na wątpliwości dotyczące braku reakcji ze strony rodziców przez tak długi czas:
Dziwi mnie, że rodzice dopiero teraz zaczęli sprawdzać konta IKP dzieci – dodała. Przecież każdy z rodziców, który zgłasza dziecko do ubezpieczenia społecznego, ma automatyczny dostęp do jego Internetowego Konta Pacjenta. Tam są wszystkie wizyty, recepty czy skierowania. Gdyby weryfikowali je regularnie, sprawa mogła wyjść na jaw znacznie wcześniej. Słyszałam, że jedno z dzieci miało nawet zoperowane hemoroidy i to przez psychologa. Z tego co wiem, zabiegów było więcej.
Jak wygląda procedura rozliczeń wizyt z NFZ?
Każda placówka medyczna, która wykonuje świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, musi prowadzić dokumentację medyczną pacjentów. W przypadku wizyt psychologicznych lub psychoterapeutycznych:
- Wprowadzenie wizyty do systemu: Po odbyciu wizyty, świadczeniodawca (np. centrum medyczne) rejestruje ją w systemie, podając dane pacjenta, diagnozę oraz rodzaj usługi.
- Generowanie rozliczeń: Na koniec miesiąca lub kwartału placówka przesyła raport do NFZ, w którym zgłasza wszystkie zrealizowane usługi.
- Weryfikacja przez NFZ: Fundusz analizuje dokumentację i weryfikuje, czy zgłoszone świadczenia są zgodne z podpisaną umową oraz obowiązującymi przepisami.
- Refundacja kosztów: Po akceptacji dokumentacji, NFZ przelewa środki na konto placówki medycznej.
Nieprawidłowości, takie jak fałszywe wpisy wizyt, mogą zostać wykryte podczas kontroli przeprowadzanych przez NFZ lub na podstawie zgłoszeń pacjentów. W przypadku potwierdzenia nadużyć, Fundusz może nałożyć kary finansowe, zażądać zwrotu nienależnych środków, a nawet wypowiedzieć umowę z placówką.
Kluczowe pytania
Obecna sprawa rodzi wiele pytań o skuteczność kontroli NFZ oraz świadomość pacjentów. Czy system IKP jest dostatecznie promowany? Jakie mechanizmy można wdrożyć, by zapobiegać podobnym nadużyciom? Odpowiedzi na te pytania mogą być kluczowe, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
20 komentarzy
dokładnie to jest wina właścicieli.
niech sprawdzą teraz ich porządnie bo na pewno wiecej takich wałkoʻw narobili….
Jak można mówić, że to też wina rodziców? Nie ma obowiązku sprawdzania IKP. Nie wszyscy to umieją, nie wszyscy mają założone konto, a większości nawet do głowy nie przyszło, że może tam znaleźć takie „perełki”.
tak ładnie żarło i zdechło…
ale kasę brały…służby niech sprawdzą konta bankowe
psycholog podpisywała dokumenty
prezes i wiceprezes księgowały rozliczały wszystko
cała kadra wiedziała, bo przecież wpisy wizyt się pojawiały a 0 dzieci
70 wizyt dziecka które nigdy tam nie było!
szok,
ciekawe jaka będzie kara?
Jak sie sprawdza konto IKP dziecka. Tez chce sprawdzić.
Gratulujemy pomysłowości ,a taka zgraną ekipa była.
oszuści.
pewnie to początek gòry lodowej
pòł miliona ukradli
co najmniej……
Uważam , że w co trzecim przedszkolu w Polsce mogły się odbywać takie „badania” naszych dzieci czy wnuków. Jak nie ma odpowiedniej kontroli to złodzieje okradają skarb państwa na potęgę. Zobaczcie co się dzieje teraz w ORLENIE. W ubiegłym roku, ten koncern przynosił budżetowi państwa polskiego ogromne zyski . A w tm roku nie ma zysków wcale. Co się więc dzieje ? . Złodzieje, ZNOWU KRADNĄ na potęgę.
79 dzieci razy 117zł za wizyte x 70 wizyt kazde dziecko daje to kwote
647 000zł.
a to tylko 1 przedszkole
psycholog prezezeska i wiceprezeska do wiezieni
to są kwoty.
a to tylko 1 przedszkole a maja kilka umow.
i killa firm.
wyciągali od nas więcej na paliwie dlatego przynosiło zyski. przestań słuchać Jarka bo to nic dobrego
Nawet jeżeli wyciągali od nas więcej to przynajmniej mieli pieniądze na opłacenie służby zdrowia. A teraz nie mają pieniędzy na służbę zdrowia. I nie trzeba słuchać jakiegoś Jarka, Wystarczy śledzić wiadomości podawane w internecie i to co mówią politycy obu stron w naszym SEJMIE !!
Tam to takie nieprawidłowości się odbywają że wiele można by napisać np.Wielikrotnie po południu nie było lekarza rodzinnego co nie może się zdarzyć według przepisów.Ale tam problemu nie ma.Rejestratorki odmawiają rejestracji do czego nie mają prawa i wiele innych.
Ja w ich przychodni byłam 2razy u dermatologa a wpisane miałam kilka wizyt.
Czytam tak z niedowierzaniem powyższy artykuł oraz Państwa komentarze. Odbieram to tak, że ludzie, którzy powinni być autorytetami
(chociażby media, czy Rodzice dzieci) nic nie robią dla państwa,
żyją we własnym świecie, skupieni wyłącznie na zaspokajaniu swych egoistycznych potrzeb.
Myślę tutaj głównie o autorze tego artykułu, jak i osobach, które to pod szyldem ochrony „bezpieczeństwa swoich dzieciaków” sami nagłośnili temat szeroko medialnie (niestety, kosztem „swoich pociech”, które tak to miały być przez was chronione) oraz tych osób, które odważyły się na poniższe, nie zawsze „obiektywne i kulturalne” komentarze, ale jakże oddające typową mentalność naszego schorowanego, polskiego społeczeństwa. Napluć, znieważyć, żółć zalewa. Póki co media mają „przewagę” iluzoryczną, a statystyki rosną, a o to oni walczą. Prawda sama się obroni! Smutne, że największa aktywność to weekend… galerie pozamykane… może zamiast siedzieć w telefonie i wylewać wewnętrzne frustracje warto zająć się rodziną i swoimi jakże ważnymi dziećmi …
„Nieprawidłowości, takie jak fałszywe wpisy wizyt, mogą zostać wykryte podczas kontroli przeprowadzanych przez NFZ „. Ten wpis pokazuje jakich złych kontrolerów ma NFZ.
79 dzieci razy 117zł za wizyte x 70 wizyt kazde dziecko daje to kwote
647 000zł.
a to tylko 1 przedszkole
psycholog prezezeska i wiceprezeska do wiezienia.
a to tylko jedna placowka a w sumie maja 3 albo 4 z wiceprezeską. jedna w warszawie. do kontroli wszystkie firmy zgłosić
Panie właścicielki Log medu nie są psychologami!!!
Kradli to do ukarania.