Zakończyło się głosowanie w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. W tym roku mieszkańcy zadecydowali, że będziemy realizować cztery projekty. Jeden duży i trzy małe.
Zwycięskie projekty:
Królewska tężnia solankowa
Budowa obiektu umożliwiającego lecznicze inhalacje. Tężnia działa poprzez rozpylanie solanki, co tworzy mgiełkę bogatą w jony soli, które są wdychane przez osoby przebywające w jej pobliżu. Proces ten ma działanie oczyszczające drogi oddechowe, wzmacniające układ odpornościowy oraz redukujące stres i napicia mięśniowe. Tężnia solankowa to konstrukcja, przez którą przepływa solanka, tworząc mikroklimat bogaty w cenne minerały, korzystny dla układu oddechowego i nerwowego.
Tężnia składać się będzie z 2 równoległych elementów połączonych drewnianymi belkami, które będą tworzyć całość. Konstrukcja zbudowana będzie w całości z drewna i obłożona gałęziami tarniny, po których z góry będzie spływać solanka.
Wokół tężni znajdą się leżaki, ławki, ławko-leżaki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, lampy parkowe.
Tężnia solankowa będzie dostępna przez 24 h dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic, w tym: – Rodzin z dziećmi: Stworzenie miejsca do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu, – Seniorów: Miejsce do rekreacji i korzystania z prozdrowotnych właściwości solanki, – Osób z problemami układu oddechowego: Naturalna terapia wspierająca leczenie schorzeń układu oddechowego, – Turystów: Atrakcyjna destynacja dla odwiedzających miasto.
Pomóż poprawić życie kota bezdomnego w Gnieźnie – kastracja i leczenie
Bezdomność kotów jest problemem, który dotyka wiele miast w Polsce, w tym również Gniezna. W Gnieźnie żyją tysiące bezdomnych kotów, które cierpią z powodu nadmiernej populacji, braku odpowiedniej opieki, żyją na ulicach i są narażone na choroby, głód i wiele niebezpieczeństw. Potrzebują naszego wsparcia i pomocy w postaci kastracji i opieki weterynaryjnej. Należy położyć szczególny nacisk na zwiększenie liczby kastrowanych co roku kotów, tak, aby dzięki kompleksowym i sukcesywnym działaniom można było uzyskać oczekiwane efekty. Kastracja jest jedyną skuteczną i humanitarną metodą ograniczenia populacji kotów wolnożyjących – bezdomnych. Akcja ma na celu realne zmniejszenie liczebności bezdomnych kotów oraz poprawę dobrostanu, zapewnienie możliwości leczenia i profilaktyki p.pasożytniczej.
2025 książek do Biblioteki – zakup nowości wydawniczych
W ramach BO będzie można kupić około 2 tysiące książek na wszystkie placówki biblioteki w Gnieźnie – tak żeby każdy czytelnik, niezależnie w jakim rejonie miasta mieszka, miał do nich łatwy dostęp. Zakupimy książki dla wszystkich grup wiekowych: ilustrowane książki dla dzieci, literaturę młodzieżową bijącą rekordy popularności, książki z dużymi literami dla seniorów, literaturę gatunkową dla dorosłych czytelników, najświeższe kryminały, dobre reportaże, ciekawe książki historyczne, popularne obyczajówki. Słowem, książki dla wszystkich i dla każdego.
Remont siedziby Hufca ZHP Gniezno
Projekt ma na celu przeprowadzenie kompleksowego remontu siedziby Hufca ZHP w Gnieźnie, która uległa znacznym uszkodzeniom w wyniku zalania spowodowanego ekstremalnymi warunkami pogodowymi w maju 2024 roku. Główne prace obejmą: – naprawę i malowanie ścian – zniszczone przez wodę ściany zostaną osuszone a następnie pomalowane farbami odpornymi na wilgoć. Zależy nam na użyciu wysokiej jakości farb, które zapewnią trwałość i estetykę pomieszczeń na długie lata. – wymianę podłóg – uszkodzone podłogi zostaną całkowicie wymienione. Prace te obejmą zarówno usunięcie starych, zniszczonych elementów, jak i instalację nowych podłóg, które będą bardziej odporne na przyszłe zalania. – remont łazienki – łazienka, która uległa znacznemu zniszczeniu, zostanie całkowicie odnowiona
Tym razem w głosowaniu, które trwało niemal cały wrzesień, zdecydowało się wziąć udział aż 11 586 mieszkańców, oddając 21189. To niemal dwa razy więcej niż w poprzednim roku – bardzo dziękuję za ten przejaw obywatelskiej postawy, zarówno wśród pomysłodawców, którzy mieli bardzo ciekawe pomysły na promocję, jak i wśród głosujących – mówi Michał Powałowski Prezydent Miasta Gniezna.
Przypomnijmy, że mieszkańcy mogli głosować od 5 do 30 września przez internet za pomocą aktywnej karty, która znajdowała się na stronie: budzetobywatelski.gniezno.eu, lub wysyłając skan wypełnionej karty na adres mailowy: bomg@gniezno.eu. Oczywiście możliwe było także głosowanie w tradycyjnej formie – urny znalazły się w różnych częściach Gniezna.
Również w tym roku pula pieniędzy podzielona została na projekty duże i małe. Oznacza to, że można było zagłosować następująco:
- na jeden projekt duży i jeden projekt mały.
- lub na jeden projekt duży.
- lub na jeden projekt mały.
Zagłosowało 11586 mieszkańców, a głosów oddanych na poszczególne projekty było aż 21189. Za pośrednictwem internetu zagłosowało 3493 gnieźnian, a poprzez wrzucenie karty do urny 8093 osoby. Urząd Miejski był najpopularniejszym wyborem wśród głosujących tradycyjnie – zagłosowały tutaj 4464 osoby. Najmniej popularna była Szkoła Podstawowa nr 12, tutaj zagłosowano 111 razy.
Wybrane projekty zostaną wpisane do miejskiego budżetu na 2025 rok.
4 komentarze
Czy nikt nie myśli o naprawie chodników przy głównych ulicach miasta.To odwieczny problem mieszkańców o którym się dziwnie nie mówi i nie robi.
Pomysł z tężniom super tylko lokalizacja zła to powinno być miejsce wolne od spalin samochodowych może park lub wenecja.
na co komu tu tężnie solanki, książki do biblioteki….śmiech na sali jak dzisiaj istnieja e booki….dramat a jeszcze leczenie bezdomnych kotów , śmiech na sali , zróbcie dziady coś dla ludzi
Powiedzieć, ze to kabaret to chyba nic nie powiedzieć.