Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie apeluje o czujność i ostrożność wobec oszustw internetowych, które w ostatnim czasie dotknęły mieszkańców powiatu. W miniony weekend zgłoszono kilka przypadków wyłudzeń pieniędzy za pomocą kodów BLIK, a ofiarami padli użytkownicy popularnych portali społecznościowych.
Scenariusz przestępstw jest podobny – oszuści włamują się na konta ofiar na platformach takich jak Facebook, a następnie podszywają się pod właścicieli profili, wysyłając wiadomości do ich znajomych z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy tłumaczą się nagłą potrzebą, np. utratą portfela lub brakiem pieniędzy na leki. Ofiary, przekonane, że pomagają bliskim, podają kod BLIK, który umożliwia oszustom wypłatę gotówki z bankomatu.
Jedną z pokrzywdzonych była 32-latka z Łubowa, kolejnym 26-latek z Gminy Kłecko i ostatnią 43-latka z Gniezna. Oszust prosił swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu udało mu się w kilku przypadkach wypłacić pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadome ofiary były przekonane, że pożyczają pieniądze córce lub znajomemu.
Przykładem niech będzie wymieniona już 43-latka na której konto na portalu Facebook dokonano włamania po czym do jej znajomych wysłano prośby o pożyczkę. Niestety dwie osoby dały się nabrać. Jedna z jej znajomych udostępniła 2 kody BLIK tracąc w ten sposób 1 700 złotych, kolejny znajomy również podał dwa kody blik oszustom tracąc 1000 złotych. Osoby te myślały, że pomagają znajomej.
Policja ostrzega: zanim przekażesz kod BLIK, upewnij się, że prośba jest autentyczna. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze znajomym telefonicznie lub osobiście, aby zweryfikować sytuację. Przestępcy często tworzą dramatyczne historie, aby wyłudzić pieniądze – prośby dotyczą m.in. braku środków na jedzenie, leki czy powrót do domu.
Jeden komentarz
Policja ostrzega: zanim przekażesz kod BLIK, upewnij się, że prośba jest autentyczna. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze znajomym telefonicznie lub osobiście, aby zweryfikować sytuację… takie to proste i oczywiste, ale jak praktyka pokazuje dla wielu to problem czy też brak asertywności.