Jak działa osuszacz powietrza?
Osuszacz powietrza jest stosunkowo prostym urządzeniem, które może znacząco poprawić komfort życia. Jego działanie, w dużym uproszczeniu, przebiega następująco:
– Wilgotne powietrze jest zasysane przez otwór wlotowy na podobnej zasadzie, co w odkurzaczu.
– Następuje schłodzenie powietrza i osadzanie się pary wodnej na zimnych powierzchniach filtra.
– Woda skrapla się i trafia do specjalnego zbiornika. W niektórych modelach osuszaczy może być stale odprowadzana na zewnątrz za pomocą specjalnego wężyka. Takim rozwiązaniem może się pochwalić osuszacz powietrza OP1110.
– Osuszone powietrze jest ogrzewane i oddawane do pomieszczenia. Dzięki ogrzewaniu nie zachodzi zjawisko obniżenia temperatury w pokoju.
Kiedy warto kupić osuszacz powietrza?
Osuszacz powietrza to wydatek rzędu pomiędzy 500 a 1000 zł, dlatego, zanim kupimy, powinniśmy się upewnić, że właśnie takiego urządzenia potrzebujemy.
Jeśli w domu jest duża wilgotność nawet zimą i nie pomaga wietrzenie, warto kupić osuszacz. Podobnie przydatny będzie on w budynkach, w których na ścianach rozwija się pleśń i grzyb. Obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu zapobiegnie namnażaniu się grzybni i pleśni.
O wysokiej wilgotności powietrza w domu może świadczyć problem z suszeniem prania. Jeśli nie schnie ono w standardowym tempie, ale przez kilka dni jest mokre – warto skorzystać z pomocy osuszacza. W takim wypadku dobrze jest ustawić osuszacz w okolicy suszarki do naczyń.
Wilgotne powietrze sprzyja namnażaniu się alergenów, dlatego z osuszacza powietrza powinni korzystać alergicy i astmatycy, którzy najlepiej czują się w suchym powietrzu. Dotyczy to nie tylko osób z alergią na grzyby i pleśnie, ale też na kurz i roztocza.
Osuszacz powietrza – to warto wiedzieć
Aby osuszacz powietrza pracował prawidłowo i działał wydajnie, nie powinien być ustawiany w pobliżu ściany ani mebli. Minimalna odległość, jaką należy zachować, to 20 cm. Jednak najlepiej, by osuszacz stał na środku pomieszczenia. Osuszacze powietrza są stosunkowo niedużymi urządzeniami, mają około pół metra wysokości, zmieszczą się nawet w małych pomieszczeniach.
Stosowanie osuszacza powietrza wyklucza otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń. Byłoby to swoiste błędne koło – wilgoć z zewnątrz dostawałaby się do środka pomieszczenia.
Woda zbierająca się w osuszaczu nie nadaje się do picia, nawet po przegotowaniu. Jednak jest to czysta woda i można ją wykorzystać np. do żelazka, podlewania kwiatów, zmywania, prania ręcznego itp.
Najwyższą wydajność osuszacza powietrza można zaobserwować, gdy pracuje on w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu. Jednak nie ma potrzeby specjalnego dogrzewania pomieszczeń, dobrze poradzi sobie także w temperaturze pokojowej.
Osuszacz powietrza nie musi być włączony cały czas. Dobre osuszacze powietrza mają możliwość pracy automatycznej. Należy wybrać określoną wilgotność, powyżej której urządzenie samoczynnie się włączy i wyłączy, gdy wilgotność spadnie.