Uzależnienie od alkoholu to problem, który może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć czy też status społeczny. Jednak wiele osób nie podejmuje leczenia, ponieważ nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, wstydzi się przyznać do problemu oraz obawia się stygmatyzacji i społecznego wykluczenia. Jedną z metod, która wspiera leczenia alkoholizmu jest zaszycie alkoholowe. Jak to działa w praktyce?
Wszywka alkoholowa znana szerzej pod nazwą handlową Esperal to tabletki, które zaszywa się pod skórą osoby uzależnionej. W wyniku ich działania spożywanie alkoholu powoduje dyskomfort. Dlatego przed zaszyciem zalecana jest co najmniej 24-godzina abstynencja lub przeprowadzenie zabiegu odtruwania alkoholowego. Kiedy warto zdecydować się na zaszycie alkoholowe?
Czym jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa ma postać niewielkich tabletek, które zawierają substancję czynną disulfiram i jest wszczepiana podpowięziowo, zwykle w okolicy pośladkowej górnej. Zabieg jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego chirurga w klinice KacDoktor. Tabletki z disulfiramem działają od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie pacjent musi powstrzymać się od picia alkoholu, ponieważ spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu będzie skutkowało nagłym wzrostem stężenia aldehydu octowego we krwi, co powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak:
-
nudności,
-
wymioty,
-
uderzenia gorąca,
-
bóle i zawroty głowy,
-
nadmierna potliwość,
-
kołatanie serca,
-
spadek ciśnienia tętniczego,
-
duszności.
Zabieg wszywania Esperalu w Warszawie wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i wykazuje dużą skuteczność w działaniu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wydłużyć czas abstynencji i przeciwdziałać kolejnym epizodom alkoholowym. W tym okresie warto uczęszczać na terapię, która pozwala zrozumieć mechanizmy uzależnienia oraz wspiera pacjenta w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Czy zaszycie alkoholowe to rozwiązanie dla każdego?
Przed implantacją wszywki w Warszawie, pacjent jest zapraszamy na konsultację lekarską, w której trakcie lekarz dokładnie ocenia stan zdrowia pacjenta, analizuje historię uzależnienia oraz omawia cele i oczekiwania związane z leczeniem. Konsultacja obejmuje również omówienie zasad działania wszywki alkoholowej, potencjalnych skutków ubocznych oraz korzyści płynących z jej stosowania.
Wszywka alkoholowa wymusza na chorym abstynencję poprzez wywoływanie silnych i nieprzyjemnych reakcji organizmu po spożyciu alkoholu. Dlatego to ważne, aby pacjent w pełni świadomie podjął decyzję o poddaniu się temu zabiegowi i zrozumiał wszystkie jego aspekty, w tym potencjalne skutki uboczne oraz wymagania dotyczące abstynencji.
Zaszycie alkoholowe sprawdza się jako wsparcie innych metod leczenia alkoholizmu. Celem zabiegu jest zwiększenie motywacji pacjenta do wytrwania w trzeźwości. Jest to też czas, w którym warto wyjątkowo zadbać o swój dobrostan psychofizyczny. Osoba uzależniona może na przykład skorzystać z profesjonalnej terapii, uczestniczyć w grupach wsparcia lub wprowadzić zdrowe zmiany w stylu życia, które wspomogą proces zdrowienia.