Skwer przy ulicy Łubieńskiego to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów naszego miasta. Od poniedziałku, 2 września rozpoczną się prace modernizacyjne, które odmienią wygląd tego miejsca. Pojawi się nowa wiata przystankowa, toaleta publiczna, zieleń oraz mała architektura – a także, z inicjatywy pani Aleksandry Szeszyckiej – ławeczka dra Fludra.
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca rekreacji, dostępnego dla wszystkich mieszkańców oraz wybudowanie przestrzeni, która będzie wspomagała obieg wody w przyrodzie. W związku z położeniem skweru w centrum miasta, zaprojektowano komunikację w taki sposób, aby jak najszybciej można było przemierzyć najbardziej uczęszczane dystanse, wśród zieleni. Dodatkowo w obszarze opracowania projektuje się: wiatę przystankową, toaletę publiczną, małą architekturę tj. ławki parkowe, kosze na śmieci, stoliki do szachów z siedziskami.Na potrzeby właściwego funkcjonowania skweru zaprojektowano nowy układu ścieżek z nawierzchni mineralnej na podbudowie z kruszywa oraz mineralno-żywicznej na podbudowie z kruszywa, w większości na planie łagodnych łuków. Stare słupy oświetleniowe zostaną zastąpione nowymi, ponadto wprowadza się również niskie słupki doświetlające oraz oświetlenie liniowe.
Na obszarze opracowania zostanie wybudowana nowa wiata przystankowa wraz z toaletą publiczną. Przestrzeń wiaty przystankowej również zostanie oświetlona przez nowe oprawy; Projekt obejmuje również wybudowanie zbiornika retencyjnego, do którego będzie można zrzucać nadmiarową wodę deszczową z zielonego dachu wiaty przystankowej i z terenów utwardzonych; w zbiorniku będzie zamontowana pompa, która będzie pozwalała na wykorzystanie wody opadowej do nawadniania.
Na skwerze będzie posadowione również poidełko – zapewniające dostęp do wody pitnej ludziom i zwierzętom.
Teren zostanie ukształtowany w taki sposób, aby woda deszczowa była odprowadzana na teren zielony. Inwestycja obejmuje wybudowanie wielu miejsc odpoczynku, w tym trzy place pozwalające na skupienie się ludzi w jednym miejscu, dające zarazem komfort wypoczynku.
Głównym założeniem komunikacyjnym jest lokalizacja trzech placyków połączonych ze sobą ścieżkami. Centralnym punktem, do którego prowadzą wszystkie ścieżki w terenie jest placyk, przy którym zlokalizowana jest wiata przystankowa z toaletą miejską. Drugi placyk pełni funkcję reprezentacyjnego wejścia do zespołu szkół. Trzeci z kolei jest miejscem spotkań w zieleni z dominantą o nieregularnej formie wykonaną z drewna.
Aranżacja zieleni zakłada zachowanie istniejącego na tym terenie drzewostanu za wyjątkiem drzew będących w złej kondycji fitosanitarnej, tj. dwóch jarzębów pospolitych oraz jednej śliwy. W założeniach projektu drzewostan zostanie uzupełniony przez platany zasadzone w północnej części skweru. Łącznie zostanie posadzonych 24 sztuki drzew (w tym 9 platanów, 15 wiśni piłkowanych). Zieleń została skomponowana w sposób mający stworzyć unikalny charakter, pasujący do jej lokalizacji w kontekście całego założenia, nie konkurujący z zabytkowym otoczeniem.
Na skwerze tym znajdą się gatunki takie jak: róża ‘Marathon, hortensja bukietowa ‘Little Lime’, laurowiśnia wschodnia ‘Otto Luyken’, śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’, cis pośredni ‘Hillii’, funkia ‘Patriot’, bodziszek ‘Rozanne’, winobluszcz pięciolistkowy ponad 1500 sztuk roślin cebulpwych.
Na czas rewitalizacji, teren skweru będzie ogrodzony – nie będzie więc możliwości, żeby tamtędy przejść. Częściowo z użytkowania będzie też wyłączony przystanek, który znajduje się obok.
Będzie także konieczność zamknięcia ulicy na kilka dni – jednak o tym Urząd Miejski będzie informować, kiedy będzie znany dokładny termin.
Wykonawcą inwestycji jest firma Garte, całkowity koszt przedmiotu zamówienia wynosi 3 779 425,25 zł brutto, jest to kwota którą uzyskano po negocjacjach ceny z firmami biorącymi udział w postępowaniu przetargowym. Przebudowa skweru zostanie zrealizowana zgodnie z projektem sporządzonym przez firmę 1050 Pracownia Architektury Mariusz Więcek z siedzibą w Poznaniu.
Prace będą trwały do połowy marca 2024.
5 komentarzy
Przetargi wykonawcy na ten skwer, nie wyłoniły, bo oferty były ……za drogie. A tu nagle jak królik z kapelusza, wykonawca się pokazuje . W którym przetargu go wyłoniono ? Ile mu naszych pieniędzy dołożono ? A co z wieżą kościoła garnizonowego? Pytam po raz wtóry . Te odpadające z wieży cegły nikomu nie zagrażają bo jest jakaś tam siateczka ? Jak długo ona jeszcze, na tej wieży będzie wisieć ? Aż sama spadnie ?
Marku Zygmuncie, siej prawdę
Zmienia się coś, co nie wymaga zmiany. A to co jest potrzebne leży odłogiem. Jestem przerażona podejściem rządzących miastem do wydawania naszych pieniędzy.
kolejny superowy lewacki przestanek który nie będzie chronił ludzi przed słońcem
ani przed deszczem, tak jak przystanki autobusowe PKS przy dworcu