Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nałożyła na gminy obowiązek sporządzenia do końca 2025 roku nowego dokumentu, obejmującego obszar całego miasta, jakim będzie plan ogólny. Zastąpi on Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. W przeciwieństwie do studium plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego. To znaczy, że będzie miał moc prawną. Jego ustalenia dadzą podstawę do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
W planie ogólnym trzeba będzie określić:
- strefy planistyczne (funkcje terenu)
- gminne standardy urbanistyczne (parametry zabudowy i zagospodarowania terenu).
Fakultatywnie w planie będzie można określić:
- obszary uzupełnienia zabudowy i obszary uzupełnienia zabudowy śródmiejskiej (na podstawie, których będzie można ubiegać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy).
Wejście w życie planu ogólnego nie spowoduje unieważnienia obowiązujących planów miejscowych. W odniesieniu do wydanych decyzji o warunkach zabudowy będą one ważne bezterminowo, w przypadku gdy staną się prawomocne przed 1 stycznia 2026 roku. Natomiast decyzje o warunkach zabudowy, które nie będą prawomocne przed 1 stycznia 2026 r. wygasną po 5 latach od dnia ich uprawomocnienia się.
W dniu 26 czerwca 2024 r. Rada Miasta Gniezna podjęła uchwałę nr IV/33/2024 w sprawie przystąpienia do opracowania planu ogólnego miasta Gniezna. Osoby zainteresowane mogą składać wnioski do projektu planu ogólnego oraz do prognozy oddziaływania na środowisko od 27 sierpnia 2024 r. do 27 września 2024 r. zgodnie z informacjami zawartymi w ogłoszeniu zamieszczonym pod linkiem https://cms-v1-files.idcom-jst.pl/sites/972/cms/szablony/30843/pliki/po_przystapienie_ogloszenie_online.pdf